■2o het lijfkleed-kortejas, attila of tuniquewijd, zonder taille, ruim aan hals en armgaten zijn 3-o voor de infanterie en andere troepen te voet eene pijp- sluiting aan den pantalon worden gebracht, hetzij door de invoering van slobkousen, die dan, volgens het Eransch model, van zwart leder kunnen gemaakt worden en tot ter halver hoogte tussehen voet en knie reikende, hetzij men den pantalon onder aan de pijpen van eene schuif met lederen band en gesp, of van een lederen bind sel voorziet. De vorm onzer kapotjassen is goed, maar waarom daarin geene voering gemaakt. Gaat men die verderfelijke 'zuinigheid minder najagende eens daartoe over, dan is grijze voering veel verkies lijker dan wittedaar deze te veel aanleiding tot spoedig onrein worden geeft, vooral hier in Indië, ten gevolge van het sterk transpireeren van den man. Verder zoude men de armgaten en on derste gedeelten van de mouwen volgens het oordeel dier com missie met Arnerikaansch cloek kunnen bezettendat zich goed voegende en droog gewreven kunnende worden, zeer aanbevelenswaar dig is. Wij hopen dat de Indische intendance dit eens ad notam moge nemen Onze randsel iszooals de schrijver te recht opmerktook ondoelmatig, maar velen zijn van opinie, dat men dien onmogelijk zóó licht kan makendat hijgepaktden soldaat niet altijd zeer hinderlijk in zijne bewegingen en voornamelijk bij het naar om hoog brengen van de armen bij het schieten zal zijn. Even als de schrijver geven velen daarom de voorkeur aan een grooten zwart lederen zak met bandelier, waarbij men tevens bepaald wil hebben, dat bij het verrichten van eenigszins vermoeiende bewegingen deze naar goedvinden van den mandan over den eenendan over den anderen schouder zou mogen hangen. Verder zou men die zak van binnen willen voorzien van eene afscheiding van stijf linnen of van Arnerikaansch doek over de breedte, om afzonderlijke bergplaatsen voor schoeisel, kleeding, brood, tabak, enz. te hebben. Aan de bui tenzijde onder de klep wil men den randsel nog bovendien van 2 zakjes voorzien, ieder ter breedte van de halve breedte van den zak, tot berging van patronen en van voorwerpen, die bij het vuur wapen behooren. De buitenste klep van den randsel zou van kalfsvel gemaakt kunnen worden en op het bivak den man voor hoofdsteunsel dienen. De bovengenoemde commissie was dan ook van oordeel, dat het zeer wenschelijk zoude zijn, om met dien zak bij het leger een 466

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 473