proef te nemenomdat voorai in de laatste oorlogen gebleken is dat men, bij verscheidene ontmoetingen, den soldaat den randsel heeft doen afleggenalvorens hem tegen den vijand te doen oprukken, waaruit dus wel het bewijs kan getrokken wordendat die randsel in sommige omstandigheden ondoelmatig was. Wordt nu de randsel afgeschaft en de bovenbedoelde lederen zak ingevoerd, dan kunnen de infanteristen de kapotjassen, met nog'meer gemak dan thans, over een schouder blijven dragen. Het schoeisel voldoet hier in Indië evenmin aan de vereischten. Het is aan te veel reparatie onderhevig, terwijl het leder te hard en te zwaar is. De sluitingswijzé der schoenen dient evenzeer een punt van onderzoek uit te maken. VOEDING. Goede voeding en eene doelmatige verpleging bevorderen niet alleen de vrijwillige dienstneming maar zij zullen ook den sol daat zoolang mogelijk voor den krijgsdienst geschikt doen blijven. Dat de voeding van het leger goed is, zijn wij met den schrijver eens. De soldaat geeft ons met zijn uiterlijk daarvan het bewijs. De verliederlijkte sujetten zullen daarop natuurlijk eene uitzondering maken slachtoffers als zij zijn van arak en jenever, brandewijn en rum. Mogen zij in de krachtige handhaving der A. O. No. 52 van 1871 hun leidsman ten goede vinden! Zullen wij echter bewerendat het nieuwe voedingstarief geenerlei stof tot aanmerkingen geeft? Geenszins. Daarvoor is het nog te kort in werking. Wij zullen ons derhalve die aanmerkingen ver oorloven, tevens den schrijver opmerkende, dat hij die ook bij ondervinding weet: lo. de verstrekking van azijn aam Inlanders is minder noodig; 2». bij de intrekking daarvan zou men het rantsoen olie voor de inlanders kunnen vermeerderen en dat aan het voor Europeanen toege stane ration gelijk moeten stellen 3°. dat de vleesch-leveranciers niet altijd goed en krachtig vleesch leveren, is overbekend, wellicht zoude men den soldaat steeds beter kwaliteit van vleesch kunnen geven, indien hier, evenals in België, militaire slachterijen werden opgericht 4°. ook de kwaliteit van het irood laat dikwerf veel te wenschen 467

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 474