471 met een bedorven atmospheer voorzien zijndat er in of in de on middellijke nabijheid der kazernes goed drinkwater is. waartoe, bij gebreke van dien, artesische putten moeten gemaakt worden, enz. enz- Maar wil men de kazerne gezellig voor den soldaat makenmoet hij niet telkens de wegen oploopenom daar zijn leed te verzetten dan kan er ook nog veel gedaan worden om die gebouwen een vrolijk aanzien te geven, indien men slechts op de bestrating, ven sters, deuren, vuilnis-bakken, enz. enz. wil letten, die toch in de meeste kazernes een önooglijk aanzien hebben. Zoo veel mogelijk moeten, bij het bouwen en de herstelling van dergelijke gebouwen de eischen der gezondheidsleer met die van smaak zamengaan. Men geve, zooveel doenlijk, kolf- kegel- en beugelbanenhorizontale of verticale masten of andere gymnastie-toestellendie de gelegenheid aanbieden niet alleen om wat zoo noodig is het lichaam te ontwikkelen, maar ook om den soldaat, door hem zoo doende eenige uren van den dag aangenaam bezig te houden, wellicht voor het overmatig gebruik van sterken drank, den kanker die het Indische leger tracht te ondermijnen, te behoeden. VERPLEGING. Eischt het hospitaalpersoneel in Indië eene radicale wijziging, laat het gehalte daarvan zeer veel te wenschen over, nimmer zullen we beweren, dat de Indische militair vooral in tijd van vrede niet goed verpleegd wordt. Mogen onze hospitalen vele der boven genoemde gebreken hebben, die we bij de bespreking der kazernes behandelden, ons beweren, dat de Indische soldaat minder goed verpleegd wordt dan elders, zoude eene onwaarheid zijn. Maar de verpleging van den soldaat kan tweederlei zijnde ver pleging gedurende zijne ziekte en de zorg voor het behond zijner gezondheid, dus om ziekten te voorkomen. Uit laatste is even ge wichtig als het eerste; en hoewel sedert de laatste twee jaren de stem der geneeskundige faculteit zichmeer dan vroeger, en krach tiger heeft doen hooren ten opzichte van het voorkomen van ziekten, zoo zijn wij van oordeel, dat zij niet streng geuoeg kan waken voor het behoud der gezondheid van den soldaat. Zij lette dan 1°. op dat aantal gedepraveerde sujetten, die dagelijks met den soldaat in aanraking komen, en trachte van de plaatselijke politie

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 478