brengselen van landbouw en veehouderij in genoemde jaren verkregen voor eene waarde van respectivelyk f 4296, 29S0 en 3867, waar tegenover stond aan uitgaven ter zake van de zoogenaamde boerderij 2270, 2185 en 2769. De mindere opbrengst der boerderij in de laatste twee jaren is volgens den kommandant een gevolg, eensdeels van minder voordeelige oogsten, anderdeels van de uitbreiding der veefokkerij, waardoor aanvankelijk de onkosten verzwaard zijn, eene vermeerdering, die echter later belooft te worden iugehaald. Daarenboven hangt het grooter of kleiner saldo der boer derij-rekening in beduidende mate af van den toestand der graslan den welke het eene jaar veel later dan het andere het grazen van het vee toelaat. Bij het eind van 1869 bezat het gesticht (buiten het pluimgedierte, eene niet onbelangrijke konijnenfokkerij en eene inrichting voor kunstmatige vischteelt) 6 runderen en 27 varkens. Op de jongste veetentoonstelling te Arnhem werden zelfs eenisre exemplaren bekroond. Als een bewijs van veler ingenomenheid met de inrichting worden ■voortdurend geschenken van belangstellenden ontvangen. Artillerie-constructiewinkel te Soerabaja. Bij dit etablissement wordt zooveel mogelijk alles vervaardigd wat voor den artillerie- dienst in Indië vereischt wordt. Ook in het benoodigde voor het zich thans in lndië bevindende getrokken geschut, zoowel wat affui- tage, laad- en bedieningsgereedschap als wat projectielen betreft, zal na de ontvangst der ontboden pers- en keuriugswerktuigen tot punt- projectielen (in Augustus jl.met uitzondering van eenige onderge schikte voorwerpenverzonden)geheel bij de inrichting zelve kun nen worden voorzien. De verschillende werkplaatsen bestaan uit: smederij, timmermanswinkel, wagenmakerij en kuiperij, instrument makerswinkel, hout- en metaaldraaierij, ijzergieterij, kopergieterij en zadelmakerij. Het materieel wordt meer en meer op de hoogte des tijds gehouden. Nadat in 1868 verschillende houtbewerking machines en eene dwarscirculaire zaagmachine waren in werking ge steld, zijn in 1869 achtereenvolgens nieuwe boormachines en nieuwe ijzerdraaibanken in de draaierij, zoomede een schaar- en ponswerktuig in de smederij opgesteld. De machine voor het schaven van planken werd, met eigen middelen, tot het schaven van duigen ingericht. Zeer onlangs zijn voorbereide maatregelen genomen, ten einde de inrichting ook dienstbaar te maken aan de patroonfabricatie enz., voor het aangenomen achterlaadgeweerwaarover lager. 40

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 47