40 het menage-boek, waardoor dan volgens het systeem van den schrijver kunnen vervallen de controle van wapening, de verantwoording van de ka zerneering en de' zakboekjes, terwijl verder het periodiek ook ver eenvoudigd kan worden. DIENSTREGELING. Hoe de dienst geregeld moet wordenheeft men reeds meer dan eens uit het voorgaande kunnen bespeuren. Wij zullen dus daar over niet veel spreken, Alleen stippen we aan, dat we het in hoofd zaak met den schrijver eens zijn. Wij vinden het echter minder goed, dat het rapport volgens den schrijver om 5 ure des na middags moet gehouden worden, en zouden dat uur liefst aan de korps-chefs zeiven willen overlaten. Het middag-appel om 5 uur moet met het middageten en de wachtparade in verband worden gebracht. Dat het reglement op den inwendigen dienst en dat op den garni- zoens-dienst behoefte hebben aan eene radicale hervorming, geven we den schrijver toe. We hebben, echter eerder kans het eerste re glement spoedig in een nieuw gewaad, zoo uiterlijk als innerlijk, te zien dan zulks met het garnizoens-reglement het geval zal zijn. Laten wij echter niet wanhopen. Zelfs met een over-oud reglement kan die dienst minder bezwarend voor kader en manschappen gemaakt en nog beter verricht worden, indien het systeem van den schrijver wordt toegepast, door o. a. een of meer kompagniën te gelijk naarmate het garnizoen klein of groot is dien dienst te doen ver richten. Niet altijd zal men echter de politie-wachten met de hoofd wacht kunnen vereenigen. Dit moet plaatselijk geregeld worden, en steeds houde men in het oog, dat de korps-kommandant en niet de plaatselijke verantwoordelijk is voor de orde in de ka zernes. Wij hebben de critiek over het werk van den heer Bosboom ge ëindigd. Ons oordeel werd wel is waar niet gevraagd maar wij geven datwijl het hier weer geldt de bespreking van een hoogst gewichtig onderwerp. Sommigen mogen wellicht, schouderophalend of glim- 473

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 480