ook waardoor aan dien oneigenaardigen toestand voor goed een einde werd gemaakt. Die beslissing is genomen blijkens de algemeene order JNTo. 8'2 van 1871, waarbij ter kennisse van het leger wordt gebragt, dat het officiers-kleedingmagazijn met ingang van 1 Juli 1871 is opgeheven. Ais een gevolg daarvan is op den 16 u en 17en Augustus te Ba tavia publieke verkoop gehouden van alle resteerende officiersgoe- deren, en heeft met die handeling het magazijn dus feitelijk opge houden te bestaan. Bij evengenoemde order wordt echter het stilzwijgen bewaard over de wijzewaarop alsnu in de behoefte van de door de officieren van het Indisch leger benoodigde equipementstukken zal worden voorzien, en komt het dus niet gewaagd vooraan te nemendat de regeering aan de officieren wenscht overtelaten zich, even als particulieren, naar eigen goedvinden van de benoodigde kleeding en uitrusting te voorzien. Dit beginsel uitsluiting van bemoeienis der regeering met zaken van geheel particulieren aard is geheel overeenstemmende met den geest des tijds en *met de goed begrepen regelen van staathuis houdkunde, zoodat men, in zooverre, dan ook vrede kan hebben met de genomen beschikking. Intusschen zal de voor de meeste officieren onverwachte, plotselinge opheffing van het magazijn vermoedelijk velen hunner met ons heb ben gesteld voor de vraag, op welke wijze zij zich voortaan het be noodigde op de beste en minst kostbare wijze zullen kunnen ver schaffen. Het is eeil bekend feit, dat de waarborg, van op eene geregelde en gemakkelijke wijze in het bezit te geraken van de gelden, ver schuldigd door verscheideneoveral verspreide debiteurenge paard aan de zekerheid van te leveren aan de. massavan zeer be duidenden invloed is op de prijzen, voor onderscheidene artikelen genoteerd. Wij gelooveu niet te overdrijven, wanneer wij den invloed van het al dan niet stellen van dien waarborg ramen op een verschil van 25 tot 30 procent. Vermoedelijk hebben ook deze overwegingen grootendeels voorge- heerscht bij de vaststelling van het nreglement van inrigtingbeheer en administratie van liet officier shleedingfonds in Nederland opgenomen in het Nederlandsch ïtecueil militair van 1851. Niettegenstaande toch de voorziening in de behoefte aan uitrusting- 476

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 483