41 Ackterlaaclgeweren Ten vervolge op het medegedeelde in het vorig verslag valt thans te vermeldendat in de laatste maanden een begin is kunnen gemaakt worden met de voorziening in de behoefte bij het Indisch leger aan een goed geweer. Terstond nadat de keuze bepaald was omtrent het aan te nemen achterlaadgeweer van klein kaliber, zoowel voor het Nederlaudsche leger als voor 's rijks, marine, werd met den minister van oorlog in overleg getreden voor de aan schaffing der eerste bezending van het beproefd bevonden wapen ten dienste van het leger in Indië. Dientengevolge is in Juni jl. eene overeenkomst met den uitvinder, den heer Ed. de Beaumont te Maastricht, gesloten voor aanvankelijk 6000 stuks te leveren in November, December en Januari aanstaande, tegen den prijs van f 33,49 per stuk Terwijl het voornemen bestaat eene tweede partij van 6000 stuks in het begin van 1371 te doen leveren, is de bepaling der totale behoefte nog afhankelijk van een aanhangig overleg met het Indisch bestuur, waarbij zal moeten worden gelet niet alleen op een doelmatig gebruik van de aanwezige geweren, maar ook op het feit, dat met het nieuwe wapen eene geringere troe penmacht te velde hetzelfde effect te weeg zal kunnen brengen als vroeger grootere (f). Van de vereischte munitie (koperen patroon- hulzen en slaghoedjes) zal tijdig eene voldoende hoeveelheid worden uitgezondener zijn reeds voorbereidende maatregelen getroffenten einde binnen een niet te ver verwijderd verschiet plaatselijk in die behoefte te voorzien. Intusschen is, gelijk bekend, door eene goedgelukte transfor matie naar het stelsel Kuhn het Indisch leger van een verbeterd vuurwapen niet geheel ontbloot. Het getal dezer getransformeerde gewerenwaarvan blijkens het aangehaald verslag 50 stuks in be proeving en 100 in aanmaak waren, is nog vóór het eind van 1869 op 300 gebracht, die allen bij het Europeesch gedeelte van een der veldbataillons te Meester-Cornelis zijn in gebruik gesteld; terwijl sedert Maart jl. de transformatie van nog 400 stuks is onderhanden genomen, ten einde het geheele bataillon, en dus ook de inlandsche kompagniënvan het nieuwe wapen te voorzien. Zooals bekend is, werden deze geweren te St. Etienne vervaardigd, doch kan aan deze levering geen gevolg worden gegeven, daar de fransche regeering de reeds afgewerkte loopen in. beslag lieeft genomen, om ze voor de samenstelling van mitrail leuses te doen dienen. (f) Deze redeneering is blijkbaar niet juist, indien men let op de eischen eener verdediging tegen buitenlandschen vijand, die thans ook met achterlaadgeweren bewa pend is, doch daarom zijne aanvalstroepen niet verminderen zal. Red.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 48