484 De hoofdcommissie geeft de aanvragen af aan den aan nemer, en houdt aanteekening van den dag der afgifte, zoowel op de aanvragen als in een afzonderlijk register. Voor zooveel betreft de gemaakte kleeding, voegt de aanvrager wanneer zijn maatop de bij art. 5 aangege ven wijze, nog niet in het bezit van den aannemer is bij zijne aanvraag een door hem-zelven geteekenden maatstaaf voor elk aangevraagd artikel, opgemaakt overeenkomstig een daarvan door den aannemer aan te geven model. De aanvrager heeft geen verhaal op den aannemer, ter zake van volgens maatstaten vervaardigde en met de daarop aangegevene afmetingen overeenkomendekleedingstukken. De aannemer is verplicht te voldoen aan de aanvragen van elk officier deelhebber, doch slechts in zooverre als diens schuld niet overtreft de hieronder aangegeven cijfers Hoofdofficierf Kapitein Luitenant Adjudant-onderofficier Art. 5. •Maatneming. ])e aannemer voor het eerste perceel is gehouden minstens één maal per jaar zelf eene rondreis te maken, dan wel een coupeur te zenden naar de groote garnizoens-plaatsen op Java en elders (f) tot het nemen der maat, voor de ver schillende kleedingstukkenvan de officieren die zulks wenschen. Vermits die maatnemmg den betrokken officieren het recht geeft, de aangemaakte goederen te weigeren wanneer ze niet passende zijn, is de aannemer of diens zaakgelastigde verplicht, den betrokken officier een geteehend afschrift der genomen maat ter hand te stellen. Hij meldt zich bij aankomst op elk dier plaatsen bij den commissaris, die aan de officieren kennis geeft van 'smans aanwezen ter plaatse, en van plaats en tijd waarop hij ontboden kan worden. Met het oog op het bepaalde bij het slot van art. 9 brengt de billijkheid mede, dat de aannemer slechts tot een zeker cijfer behoeft te leveren, terwijl het hem echter blijft vrijgelaten de schuld tot een hooger bedrag te laten opklimmen* De hierbedoelde cijfers zullen door de hoofd-commissie moeten worden aangegeven. (f) Die plaatsen nader door de hoofd-commissie in de voorwaarden aantegeven. De in dit artikel ontworpen maatregel is ter behoorlijke uitvoering der levering Onvermijdelijk niet alleenmaar zeer zeker ook in het belang van den aannemer-zelven.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 491