Tot bedoelde voortzetting der transformatie, ondanks de aange kondigde invoering van achterladers klein kaliber, werd besloten, zoowel om reeds dadelijk eene kleine macht te bezitten, van een duchtig wapen voorzien en daarmede geoefend en vertrouwd, als om gelijktijdig te kunnen nagaanwelke waarde achterlaadgewereu heb ben in handen van inlandsche soldaten. De invoering bij een geheel bataillon zal bovendien omtrent vele bijzonderheden eer.e ondervin ding doen verkrijgendie bij het in gebruik stellen van een defini tief geweer van nagenoeg gelijke behandeling veel nut zal kunnen opleveren. De rapporten omtrent het Kuhn's-geweer en de daarbij behoo- rende munitie, na de verbeteringen die de uitvinder reeds bij de bewerking der eerste 50 stuks in een en ander had toegepast, lui den bij voortduring zeer gunstig. Alleen het groot kaliber van de naar het stelsel Kuhn getransformeerde geweren wordt door den legerkommandant een overwegend nadeel geacht. Dat nadeel be staat in het belangrijk gewicht der munitie, waardoor het niet mo gelijk is, den soldaat daarvan zooveel te doen medenemen als bij achterlaadgewereu, bijzonder in Indië, wel geweuscht wordt. Maar dit bezwaar bestaat hoofdzakelijk te velde. Tot plaatselijke verde diging op enkele buitenbezittingenop posten enz.zal men ze derhalve, naar het oordeel van het legerhoofd, nog jaren lang na de indienststelling van nieuwe achterladers kunnen gebruiken. Artillerieschool te Weltevreden. Bij deze school, die bij het einde van 1868 tien élèves telde, bevonden zich onder ultimo 1869 acht. Even als in 1868 leverde de inrichting in 1869 slechts 1 ge ëxamineerde op. Bij gebrek aan vacatures kon echter geen van beiden spoedig tot 2'le" luitenant bij het wapen der artillerie wor den aangesteld. Die van het examen van 1868 werd, na de ver- eischte proeven van geschiktheid te hebben gegeven, in 1S69 be noemd tot 2'ïe" luitenant-kwartiermeester bij de militaire administra tie. Die van het examen 1869 werd in Januari j. 1. tot officier bij het wapen der artillerie aangesteld. Toegelaten werden in 1869 vier adspiranten, terwijl vijf de school verlieten zonder examen te hebben cedaan. Putboring. De in 1868 uit Nederland verzonden putboortoestel werd nog in den loop van dat jaar ontvangen en in het geniema- 42

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 49