VARIA. Be nieuwe explosieve stoffen. Yooral voor den dienst van den militairen ingenieur te velde een dienstdie trouwens in Indië ook dikwijls door officieren van andere wapens moet worden verricht zijn de in de laatste jaren uitgevonden //explosieve stoffen" van het hoogste gewicht. Terwijl het buskruit over het algemeen vrij goed aan de behoefte van den artillerist beantwoordt, zij het dan ook dat me nige verbètering of wijziging der samenstelling en fabricatieals gevolg der thans aan den artillerie gestelde eischenmogelijk of wenschelijk blijft, heeft de ingenieur, tot snelle en zekere vernieling van palis saden muren, bruggen enz. enz. bepaalde behoefte aan een beter mid del. Het buskruit is te volumineus, verbrandt niet snel genoeg, en heeft daardoor geene voldoend hevige uitwerking. Wij achten het daarom van hoog belangonze lezers in de volgende bladzijden een overzicht te geven van de in deze eeuw uitgevonden explosieve stoffen. Door gelijktijdige werking van salpeter- en zwavelzuur op sommige organische lichamen ontstaat eene reeks van organische verbindingen die zich door eene zeer groote explosieve kracht en door bijzonder) snelle werking onderscheiden. Deze verbindingen worden uit de grondstoffen gevormddoordien eenige waterstof-equivalenteu van deze vervangen worden door evenveel equivalenten ondersalpeterzuur (nitril); men spreekt daarom van nitrilzouten of uitrilverbindingen. Reeds in 1846 gaf Schönbein het middel aan om, op straks genoemde wijze, uit gewone boomwol, het katoenkruit of schiet- Zie het n Oesterreichische Militdrische Zeitsc/iriftvan Februari 1871 blz. 159 en vlg.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 503