49 7 katoen te vervaardigen. In 1847 ontdekte een Italiaan, Sobrera een op volkomen dezelfde wijze samengesteld lichaam, de nitro glycerine, en spoedig vond men nog eene reeks soortgelijke stoffen: nitromanniethyloïdine, picrinezuur-verbindingen enz. Onder deze verschillende stoffen zijn nu de picrinezuur-verbindingen, het katoenkruit en de nitroglycerine, vooral de twee laatstgenoemde lichamen, van veel belang voor de practijk geworden, en we zullen ons daarom bepalen tot eene nadere beschouwing van de ontplofbare stoffen, daaruit verkregen. 1. Picratkruit. Het picrinezuur, een der beste middelen tot het geel verwen van zijde en wol, werd het eerst in 1788 vervaar digd en tegenwoordig in groote hoeveelheid uit carbolzuur (creosoot) getrokkenj door dit laatste met zwavel- en salpeterzuur te behandelen en alzoo drie equivalenten waterstof van het carbolzuur door drie equivalenten ondersalpeterzuur te vervangen (Carbolzuur C12 Hfi09, Picrinezuur C12 Hs 3(NOJ 0„). Door verbinding met bases worden door het picrinezuur zouten gevormddiemeest licht te kristalliseereneene heldergele of rood achtige kleur hebben en bij snelle verhitting, door een sterken slag of door wrijving hevig ontploffen. Onder deze zouten werd in de laatste jaren door Designolles picrinezure potasch tot vervaardiging van verschillende kruitsoorten gebezigd, welke'in Frankrijk nauwkeurig beproefd werden. Designolles stelde twee hoofdsoorten van picratkruit te zamen: een tot verkrijging van voortdrijvende kracht voor het geschut, bestaande uit picrinezure potasch, salpeterzure potasch en kool, en een bestemd tot het doen springen van lichamen, uit eerstgemelde stof alleen. In de verschillende soorten van springkruit stijgt de hoeveelheid picrinezure potasch tot 90 pCt. De voornaamste voordeelenaan dit springkruit toegekendzijn beduidend hoo- gere brisante kracht, geringe rookontwikkeling, onschadelijkheid der gassen en goedkoope samenstelling: Men schijnt echter niet voldaan te zijn geweest over de hiermede genomen proeven en daarvan thans geheel afgezien te hebben. Het is intusschen zeer licht mo gelijk, dat de picrinezure verbindingen, als bijmengsel bij andere sterke kruitsoortennog nuttig kunnen worden toegepast. 2. Katoenkruit (Nitrocellulose). Plantencellenstof, cellulose, welke het zuiverste in de boomwol voorkomt, levert bij behandeling met een mengsel van 1 gewichtsdeel geconcentreerd salpeterzuur een zeer ontplofbaar lichaam, nitrocellulose, door ons katoenkruit of schiet-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 504