499 middel, en nadat in 1865 nog een ander magazijn gesprongen was, van alle verdere toepassing afgezien en tot de vernietiging van allen nog aanwezigen voorraad besloten. Terwijl men alzoo in Oosterijk op onvoldoende gronden het nieuwe preparaat geheel verwierpkwam men er in Engeland op terug en onderwierp men het aan eene reeks van nauwkeurige proeven en van verbeteringen, waarbij vooral de hoogleeraar Abel te Woolwich zich verdienstelijk maakte. Die verbeteringen bestaan hoofdzakelijk daarin^ dat men het schietkatoen, evenals papierpap, in hollanders toebreidt en daardoor van onreinheden zuivert, en dan de alzoo verkregen fijne massain nog natten toestand, door krachtige hydraulische persen zoodanig samendrukt dat het soortelijk gewicht op 1 wordt gebracht- Na al deze verbeteringen is het afdoende geblekendat de zelf ontbranding, waarvan men vroeger zooveel ophef maakte en waarom het schietkatoen in Oostenrijk, zooals boven gezegd, ten eenenmale afgekeurd werd, slechts in schijn bestond. De oorzaken der ontbranding waren, zooals nu bewezen werd, niet te zoeken in het preparaat zelf» maar in de onvoldoende bereiding en de dientengevolge daarin nog aanwezige vreemde, onzuivere stollen. Zooals het schietkatoen thans in Engeland is vervaardigd, voldoet het werkelijk aan vele voorname vereischten voor geschut- en spring lading. Het kan minstens gedurende drie of vier jaren volkomen goed bewaard blijven en het gebruik levert geene bezwaren meer op. Toch is het niet waarschijnlijk, dat het eene beduidende toekomst te gemoet gaat, nu, als springlading, andere middelen aanwezig zijn, die krachtiger werken en minder kostbaar zijn. Zoolang het dus niet bepaald bewezen is, dat het schietkatoen ook voor het gewone ge bruik voor artillerie en infanterie de voorkeur verdient boven het buskruitzal het wel geene plaats meer innemen onder het materieel van een leger. 3. Nitroglycerine. Wanneer men de algemeen bekende glycerine onder aanhoudende verkoeling in een mengsel van 1 gewichtsdeel salpeter en 2 deelen zwavelzuur giet, worden 3 equivalenten waterstof vervangen door 3 equivalenten ondersalpeterzuur en ontstaat de nitro glycerine (Glycerine C6 H8 06Nitroglycerine C6 H5 3 (N04) 06). Zij werd het eerst door den Zweedschen ingenieur Alfred Nobel in het groot vervaardigd. De nitroglycerine is eene olieachtige vloeistof van 1,6 specifiek gewichtheeft een aangenamenzoeten smaakis in zuiveren toestand kleurloos, doch in den handel veelal zeer helder geel.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 506