500 In water is zij bijna volkomen onoplosbaar en men kan dan ook in de practijk zeggen, dat zij tegen de werking van vocht of water bestand is; daarentegen is zij optelossen in benzol, wijngeest, hout geest en ether. Bij gewone temperatuur (ongeveer tot 50° C.) verdampt zij zeer weinig, ja bijna niet; bij langzame verhitting tot 100° kan zij in gesloten vaten verscheidene dagen zonder gevaar voor ontploffing blijven staan; zet men de verhitting boven de 100° langzamerhand voort, dan begint zij zich bij 193° te ontbinden en gaat de ontplof baarheid verloren. Bij plotselinge verhitting tot 180° ontploft het. Bij gewone temperatuur is de nitroglycerine door aanraking met brandende of gloeiende lichamen niet tot ontploffing, ja zelfs moeielijk tot ontbranding te brengen. In het laatste geval verbrandt zij kalm. Werpt men nitroglycerine, weinig ingepakt, in het vuur, dan springt na eenigen tijd de omsluiting en brandt de stof langzaam; deze laatste ontploft alleen wanneer men haarin stevige ver pakking, langen tijd aan hooge temperatuur blootstelt. In den regel wordt alzoo door vuur geene ontploffing van nitro glycerine veroorzaakt. Bij opbewaring in groote hoeveelhedenzooals b. v. in magazijnen, kan echter bij eenen brand wèl ontploffing plaats hebbenomdat dan de binnenste lagen tot op 180° verhit worden voordat de buitenste verbrand zijn. Tegen schokken, zooals die bij het transport, door het vallen der vaten of door het stooten van wagens voorkomen, is de nitroglycerine vrij goed bestand men heeft met deze stof gevulde blikken, flesschen en vaten van eene hoogte van 25 meters tegen rotsen geworpen zonder dat ontploffing volgde. Zelfs nadat men haar in water vooraf tot op 50° verwarmd had, had geene ontploffing plaats. In dunne lagen tusschen twee harde voorwerpen geplaatst, ont ploft het door den slag, doch alleen op de getroffen plaats; op de omliggende deelen plant zich de ontploffing niet voort. Grootere massa's nitroglycerine worden, gemakkelijk en zeker, slechts op een der beide volgende wijzen tot ontploffing gebracht 1°. Door verhitting tot op 180o in stevige, gesloten vaten; 2°. Door een hevigen en snellen schok, waarbij de getroffen deeltjes geen tijd hebben om uit te wijkenen de levendige kracht van den schok zich in de tot verdere explosie benoodigde hitte omzet. Zulk een schok is b. v. die van een in de nitroglycerine geplaatst,

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 507