501 ontploffend knalpreparaat, bij welks hevige werking zelfs de lichtste insluiting als eene stevige massa werkt, zoodat de omliggende deel tjes in denzelfden toestand verkeeren alsof zij op een harden on derlaag geplaatst, aan een zeer hevigen schok blootgesteld waren. Het is voornamelijk op de laatste wijze, die practisch door Nobel werd toegepast, dat de nitroglycerine als krachtige springlading wordt gebezigd. Bij ongeveer 8° C. bevriest de nitroglycerine en, wanneer zij gedurende geruimen tijd aan zoodanig lage temperatuur blootgesteld blijft, vormt zij eene volkomen harde massa. In dezen toestand is de ontploffing zelfs met behulp van knalpreparaten zeer moeielijk te verkrijgen. In strijd met de algemeene opinie is dus de nitro glycerine in bevroren toestand minder gevaarlijk dan in den vloeiba ren; in Zweden, waar zij meest in eerstbedoelden staat vervoerd wordt, komen dan ook uiterst weinig ongelukken voor, ofschoon men er daar een ruim gebruik van maakt. De zuivere nitroglycerine is uitstekend geschikt voor springlading; van alle thans bekende explosieve stoffen ontwikkelt een bepaald volume de grootste krachtdaar zijzooals boven gezegdzeer goed tegen vocht en water bestand is, is zij bijzonder geschikt voor wa- termijneu (torpedo's). Het grootste nadeel bij haar gebruik is hare vloeibare toestand bij gewone temperatuur. Nobel vermeent, dat bijna alle door nitroglycerine ontstane onge lukken zijn toe te schrijven aan het uitloopen dier stof door de naden der vaten, dus door een in de practijk moeielijk te vermij den bezwaar. Het eerste middel, hetwelk door Nobel werd aangewend om de gevaren der vloeibaarheid van de nitroglycerine te verwijderenwas de methyliseering dezer stof. Wanneer men de nitroglycerine oplost in 15. a 20 percent methylalcohol (houtgeest) dan ontstaat een vol komen onontplofbaar mengsel; om de nitroglycerine dan te gebrui ken, schudt men het mengsel in een vat, dat 6 a 8 malen het vo lume aan water bevat; de nitroglycerine scheidt zich dan spoedig af. Noor het practisch gebruik was deze voorzorg echter zeer lastig; toevallig ontdekte Nobel spoedig een ander middeldat in alle opzichten de voorkeur verdient. Bij het lekken van een in zeer poreuse, zuivere kiezelaarde staand blik met nitroglycerinebleek het n. 1. dat die aarde eene zeer beduidende toeveelheid dezer stof kon opzuigenproeven deden daar op ziendat de aldus doorweekte aardedie ook bij beduidende

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 508