drukking de nitroglycerine vasthoudt, eene zeer belangrijke explo sieve kracht bevat. Daarmede was de weg aangewezen om de nadeelen en gevaren op te heffen, welke aan den vloeibaren toestand der nitroglycerine verbonden waren. Het met nitroglycerine doorweekt zand werd dy namiet genoemd en weldra als springlading aangewend. 4 Dynamiet. Deze wordt gevormd door de mechanische verbin ding van 75 pCt. nitroglycerine en 25 pCt. kiezelzuur. Zij is volkomen tegen schokken bestand, en er is dan ook nog geen en kel ongeluk bekend, dat bij het transport van dynamiet zoude heb ben plaats gevonden. Zij heeft alle goede eigenschappen van de nitroglycerine, doch bezit niet de door de vloeibaarheid van deze veroorzaakte gevaren. De dynamiet is eene geelachtige roode, deegachtige massa, eeuig- zins vettig op het gevoel en heeft, goed samengeperst, een specifiek gewicht van 1,5. Door bijmenging van water wordt de nitrogly cerine weder afgescheiden. De dynamiet met 75 pCt. nitroglycerine is tot nu toe ongetwij feld de beste springlading voor militaire en industriëele doeleinden zij heeft echter nog sommige nadeelen, die zich tegen een algemeen gebruik verzetten. Het voornaamste nadeel isdat zij reeds bij 5° C. steenhard wordt en dan zeer moeielijk, ja bij wat lager temperatuur in 't geheel niet, met kleine hoeveelheden slagkwik, zooals voor de vulling van slaghoedjes gebezigd worden (ongeveer 1 gram)tot ontploffing te brengen is. Dit is de hoofdoorzaakwaarom de dynamiet niet bij het Pruisische leger werd ingevoerd, maar men daar de dualineeene andere veel slechtere verbinding van nitroglycerine, bezigde; dit bezwaar is thans echter opgeheven door het gebruik van schietka toenmet nitroglycerine doorweekt, bij wijze van lont. Een ander nadeel tegen het gebruik van nitroglycerine-mengsels in 't algemeen, dus ook tegen dynamiet, is, dat het verwerken daar van nadeelig voor de gezondheid en de stof-zelve vergiftig is. Dit nadeel is niet overwegend; bij eenige voorzorgen is de physiologische werking van nitroglycerine-damp niet gevaarlijk en slechts van kor ten duur, en daar de .patronen of springladingen geheel gereed en gesloten aan de manschappen worden uitgereikt, hebben deze nooit last van deze eigenschap. In Oostenrijk zijn in den laatsten tijd proeven genomen met mengsel van nitroglycerine met schietkatoen en met houtvezels (zaagsel), 502

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 509