gazijn te Willem I opgelegd, ten einde te worden gebruikt ten behoeve van de kampementen en sterkte te Gombong (standplaats der pupilleninrichting). Een kapitein der genie, die tijdens zijn verlof in Nederland in de gelegenheid was geweest, om zich op de hoogte der grondboringen te stellenwerd spoedig 11a zijne terug komst in Indië met de leiding der putboring belast, en begon zijne werkzaamheden met nadere onderzoekingenwaaruit bleekdat de vroegere klachten over gebrek aan water overdreven waren geweest; dat op min kostbare en meer zekere wijze in enkele zich voordoen de gevallen van gebrek aan water kon voorzien wordenen dat er- dus geene dringende reden bestond, om voor die speciale voorziening in de eerste, plaats Gombong te blijven aanwijzen, welke plaats overigens om hare mindere belangrijkheid en afgelegen ligging voor zulk eene eerste toepassing op zich-zelve minder gunstig werd geacht. Inmiddels verliep er geruime tijd vóór dat eene definitive be slissing werd genomen, zoodat eerst in October 1S69 kon worden besloten, om de putboring alsnu te ondernemen ten behoeve van het kampement en hospitaal te Weltevreden. In verband hiermede werd het materiëel naar het geniemagazijn te Batavia overgebracht, ter wijl in overleg en met behulp van het mijnwezen voorloopig on derzoekingen zijn ingesteld tot bepaling van de meest geschikte punten, vermoedelijke diepte enz. Deze onderzoekingen, welke ter voorkoming van vergeefsche boringen en nuttelooze uitgaven met de meeste zorg moeten geschieden, zijn nog niet afgeloopen. Met de twee Norton-pompen, waarvan in het vorig verslag sprake was, worden te Batavia en te Soerabaja proeven genomen. Voor loopig is reeds gebleken dat, afgescheiden van eenige gebreken, die gemakkelijk te herstellen zijn, de buizen der pompen, wanneer ze op eene vaste grondslag stuitenmoeielijkzoo niet onmogelijk tot de vereischte diepte kunnen worden ingedrevenen derhalve nimmer ter vervanging van gewone waterputten zullen kunnen die nen, tenzij in eene losse zandlaag eene zeer groote hoeveelheid wa ter wordt aangetroffen. Met nut zullen de pompen voornamelijk kunnen worden gebruikt om te onderzoeken of de aanleg van een put een goeden uitslag belooft. Militaire verkenninyen en topographisch bureau. In den loop van 1869 werd de opneming van Krawang en Japara ten einde gebracht, en kwam die van Madioen, met inbegrip van Patjitan, voor 4/5 gereed. 43

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 50