welke zeer goede resultaten schijnen te hebben opgeleverd. Andere nitroglyeerine-vepbindingenwelke reeds in de practijk, o. a. bij het Pruisische leger, zijn aangewend, zijn de Lithofracteur en de dualine. 5. Litho fracteur bestaat uit 52 gewichtsdeelen nitroglycerine, 30 kiezelzuur (zand), 12 steenkolen 4 soda-salpeter en 2 - zwavel. De lithofracteur is dus niet anders dan dynamiet, vermengd met circa 20 pet. slecht samengesteld buskruit. De drie laatst opgenoem de stoffen zijn er bijgevoegd, om de ontplofbaarheid van het prepa raat ook bij lage temperatuur te verzekeren. De nadeelen, aan de lithofracteur verbonden, zijn: 1°. veel grootere gevoeligheid voor hooge temperatuur dan dyna- mit. De laatste stof ontbrandt bij 190°, de lithofracteur bij 120°; 2"' grootere gevoeligheid voor de werking van vocht en water, vooral door de bijvoeging van het sodasalpeterdat, zooals bekend, zeer hygroscopisch is; 3°. ontwikkeling van schadelijke verbrandingsgassen (kooloxyde), door de aanwezigheid eeuer beduidende hoeveelheid koolstof; 4». bij gelijk volume minder krachtsontwikkeling dan die van dynamiet. 6. De dualine is beter dan de lithofracteur; zij bestaat uit: 50 gewichtsdeelen nitroglycerine, 30 zaagsel en 20 potasch-salpeter. Bij dynamiet vergeleken, heeft deze stof alle nadeelen, welke een ver binding van nitroglycerine met eene zoo brandbare en deze zoo slecht op zuigende stof als het met salpeter doortrokken hout bezit. De dualine is 1°. zeer vatbaar voor vuur en mechanische werkingwelk laatste vooral het gebruik gevaarlijk maakt; 2u, het zaagsel zuigt maar weinig nitroglycerine opmen moet derhalve de patronen in stevige hulzen sluiten; 3°. het specifiek gewicht is bijna 50 pet. minder dan dat van dynamietzelfs wanneer dus hetzelfde gewicht aan dualine en aan dynamiet dezelfde uitwerking had, dan zou, bij gelijke volumen, de uitwerking van dynamiet 50 pet. grooter zijn. 4". Evenals de lithofracteur bevat de dualine eene groote hoe veelheid koolstof en ontwikkelen zich dus schadelijke gassen. 503

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 510