515 't Is waarbij sententie definitief van liet Hoog Militair Gerechtshof dd. 15 November 1836 werd de le luitenant G. L. von Goszijckie wegens insubordinatie tot den kogel veroordeeld, welk vonnis kort daarop werd ten uitvoer gelegd. Daarbij dient .echter niet te worden uit het oog verloren, dat de veroordeelde 1° weigerde gratie te vragen en 2« 10 maanden vroeger, namelijk den 5 Januari 1836, insgelijks wegens insubordinatie was veroordeeld geweest. Of de gevallen van insubordinatie, gepleegd door inlanders, zich vroeger alleen bij buitengewone uitzondering voordeden, hebben wij niet voldoende genoeg kunnen nagaan om, hetgeen de heer Haus dienaangaande zegt, te bevestigen of te weerleggen. In de algemeene orders van 1831 tot '36 wordt nu en dan melding gemaakt van aan inlandsche soldaten opgelegde straiten, en daaronder vonden wij geene wegens insubordinatie. Bij het doorbladeren der algemeene orders zagen wij echter, dat o. a. aan den inl. fuselier Bakki den 24 November 1846, en den inl. tamboer Sidin den lo l'ebruari van dat jaar, wegens insubordinatie tot den kogel veroordeeldgratie van de doodstraf werd verleend. Zeker is het, dat wij vóór 1862, even goed als later, meermalen hoorden gewagen van door inlanders gepleegd feitelijk verzet tegen hunne meerderen. Maar bovendien kan moeielijk worden aangenomen, dat het aantal gevallen van door inlanders gepleegde insubordinatie in 1862 plotseling het cijfer van 26 zou bereikenom de volgende negen jaren vrij stationnair te blijven, ja zelfs de laatste vier jaren aanmerkelijk te dalen Denkelijk zal ook ten dezen aanzien tot in zekere mate wel weder moeten worden gedacht aan de vroegere neiging, om onder het bereik van het crimineel wetboek vallende misdrijven disciplinair aftedoen Namen Aard van het misdrijf. Vonnis. en voor namen. Graden. Korpsen. Aard van hetzelve. Datum, Jonnirun P. J. fuselier. depot. Te zijn geweest hoofd van een komplot tot desertie, gevolgd van werkelijke de sertie, met medeneming van schietgewerenvergezeld van verzwarende omstan digheden. 10 jaren krui wagen en ver vallenverklaring van den mili tairen stand. 1833. Van 1862 t/ra 1866, 'gemiddeld per jaar 29,4. Van 1866 t/m 1870, 46,75.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 522