520 Verder dient nog gezegd te worden, dat, wijl de bewapening der flanken in vele opzichten geheel verschilt van die der overige deelen van de fronteneerstgenoemde deelen later afzonderlijk worden be handeld, en het nu volgende dus geene betrekking heeft op de flanken. Wil men tot het in verdedigbaren staat brengen eener versterking overgaandan dient voorzeker het eerst bepaald te worden, met welke vuurmonden inen de bewapening moet en kan doen plaats grijpen dit is dus uit den aard der zaak ook het eerste punt, dat nu be handeld dient te worden. De Belgische kolonel Brialmont leverde in 186-3 eene beschou wing over de vuurwapenen, waarmede eene vesting of een fort moet bewapend zijnten einde bestemd te wezen tegen een krachtdadigen aanval, die met behulp der nieuwere artillerie plaats heeft. In korte woorden en voor zooverre zij ons te stade kan komen, is die beschou wing hier weergegeven. Een der punten, waarop genoemd hoofdofficier vooral de aandacht vestigt, is, dat men bij het kiezen van de kanonnen, voor de bewa pening eener sterkte benoodigd, er van uitgaat, lichtegemakkelijk te behandelen vuurmonden te nemenzonder daarbij echter de uitwer king met betrekking tot het doel, dat men met dat geschut zal moeten verkrijgenin het minst uit het oog te verliezen. De voordeelen van gemakkelijk te behandelen kanonnen boven de zwaardere kalibers zijn niet ver te zoeken lo zij zijn spoedig in batterij te brengenwil men b. v. bij een storm aanval of bij een geregeld beleg plotseling met kracht tegen eenig punt optreden, zoo kan men in weinig tijds op de werken van waar uit men dat doel kan beschieteneene menigte vuurmonden in wer king brengen, die spoedig het oogmerk doen bereiken; 2° zij zijneenmaal in batterij staandesnel terug te trekken of van stelling te veranderen wordt b. v. eene face hevig beschotenzoo dat de aldaar geplaatste stukken of niet bediend kunnen worden of gevaar loopen gedemonteerd te wordenzoo trekt men die stukken terug en gebruikt ze desverkiezende op eene andere plaats; 3° zij laten een sneller vuur toe, dat uit den aard der zaak voor- deelig is, en eindelijk 4° vereischen zij minder manschappen voor de bediening en bespa ren ze een aanzienlijke som gelds. Etudes sur la defense des Etats et sur la fortification par A. Brialmont lie volume le Chapitre.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 527