45 kaarten betreffende de residentiëu K ra wangJapara eti Madioen alsmede vau de overzichtskaarten, bestemd om naar Nederland ge zonden en aldaar gelithographeerd te worden. De overzichtskaarten van de residentiën Pekalougan, Soerakarta en Tagal werden voltooid, die van Japara en Madioen zijn onderhanden. Behalve de vorenstaande werkzaamheden zijn op het topographisch bureau de reeds aanwezige kaarten van ettelijke der buitenbezit tingen door onderlinge vergelijking meer volledig gemaakt, of wel, voor zoo verre daartoe de van verschillende zijden ontvangen gegevens aanleiding gavenop nieuw samengesteld. Aan het personeel van het topographisch bureau en der militaire verkenningen ontbraken op het einde van 1869 twee teekenaars. De uitgave in den loop van het jaar gedaan bedroegenvoor zoover bekend: militaire verkenningen 1S4,758,topographisch bureau f 44,305,te zamen 229,063, Aan het topographisch bureau is toegevoegda. een iustrument- makerswinkelb. een photographisch atelier en c. een lithographisch etablissement, welke inrichting nog altijd tijdelijk wordt in stand gehouden, in afwachting dat, bij meerdere ontwikkeling der particu liere industrie, gelegenheid ontsta om van deze partij te trekken. Ten behoeve van particulieren wordt van deze inrichting steeds minder gebruik gemaakt, uithoofde -van de toenemende werkzaam heden voor de verschillende gouvernementis-bureaux. In IS69 is dan ook slechts voor een bedrag van f 586,aan particulieren afge leverd, terwijl volgens gelijk tarief voor de gouvernements-bureaux f 62-39,verwerkt werd. De omstandigheiddat de uitgaven voor het lithographisch etablissement nog steeds niet in verhouding staan tot de waarde van het aldaar afgeleverde werk, heeft geleid tot het doen van voorstellen tot tijdelijke vermindering van het graveurs- personeel. Voor het toezicht op de drie hulp-inrichtingen hierboven genoemd (photographisch en lithographisch atelier benevens instrumentmakers- winkel), waarin uit het tot dusver toegestaan personeel niet voldoende kan worden voorzienzal o. a. bestemd worden een in de nieuwe formatie begrepen derde adjunct. Voeding. Nadat bij de begrooting van 1870 eene som van ruim f 850,000,was toegestaan voor verbetering van het tarief van voeding, kon met 1 April van dat jaar die verbetering worden ingevoerd, waardoor in eene sinds lang gevoelde behoefte werd voor-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 52