523 de juistheid van het schot op de afstanden, waarbinnen de aanvals- werken waarschijnlijk zullen worden gemaakt (volgens Brialmont ko men de eerste batterijen 2000 a 2500 el van de vesting, bij het beleg van de forten Wagner en Sumter werden evenwel de kanonnen van laatstgenoemd fort op een' afstand van 30004000 yards tot zwijgen gebracht) met het oog op de uitgebreidheid der doelen vol doende is te noemen. De proeven, te JNTewhaven genomen, leerden echter dat het getrokken kanon van 40, ongeveer in kaliber overeenkomende met onzen 12-®cr, niet in staat was om eenigszins dikke borstweringen te vernielen of af te kammen. Dit laatste is evenwel geen bezwaar te noemenwant wanneer zal het noodzakelijk of zelfs doelmatig zijn, om de borst weringen van de voltooide aanvalswerken te vernielen? zeker hoogst zeldzaam, en dan nog zijn de enkele zware vuurmonden daar om deze taak op zich te nemen. Het vuur van den verdediger zal bijna ten allen tijde gericht moeten zijn op de aanvalsbatterijenom die tot zwijgen te brengen, of óp de hoofden der sappen, om de voort gang der belegeringswerken zooveel mogelijk te belemmeren. Uit het vorenstaande blijkt, dat ik het met Brialmont eens ben: de getrokken 12-IKeI' moet het hoofdbestanddeel der bewa pening uitmaken; enkele zware getrokken vuurmonden moeten deze ondersteunen om met meerdere kracht te kunnen optreden; terwijl de getrokken 4-'tfccr de niet aangevallen of aangrenzende fronten tegen onverhoedschen aanval zullen beschermen en overigens in re serve blijven, om daar waar zij dienstig mochten zijn voornamelijk in de laatste periode van het beleg te worden gebezigd. Tot zoover de algemeene denkbeelden over de kalibersdie aan gewend moeten worden oin eene sterkte te bewapenen laat ons nu overgaan tot eene beschouwing over de vuurmondendie wij thans bezittenen waarmede wij onze versterkingen zullen moeten verde digen wanneer spoedig een oorlog mocht uitbreken. Op den lsten Januari 1870 waren in Indië de volgende getrokken kanonnen aanwezig: 22 getrokken kanons van 30 8. 31 1 40 n u 4 Zw. en 4 4 n Lt. De laatstgenoemde kunnen echter buiten beschouwing blijven, daar zij nog in beproeving zijn. Bij gebrek aan zwaardere getrokken vuurmonden zullen er uit den

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 530