525 goed te gebruiken zijn en zelfs, op veld-afl'uiten gelegd aldaar dikwerf te verkiezen zijn boven de ijzeren kanons op hunne belegeringsaffuiten. Eeii tweede, niet minder gewichtig vraagstuk, dat bij het in staat van verdediging brengen van sterkten, zich voordoet, betreft de wijze van opstellen van het geschut; dat wil zeggen, of de vuurmonden en barbette of achter schietgaten moeten worden geplaatst. De recht streeks tegen elkander overstaande gevoelens van den kolonel Brialmont en de generaal de Blois bewijzenhoe ook hierover uiteenloopende ideeën bestaan. Eerstgenoemde wijst er met nadruk opdat het plaatsen en barbette voortaan regelachter schietgaten eene uit zondering moet zijn; terwijl de laatste beweert: dat de vuurmonden zooveel mogelijk achter schietgaten, en bij exceptie en barbette moeten worden gesteld. Ten einde dit vraagpunt zoo goed mogelijk op te lossen, volgen hier in liet kort de voor- en nadeelen van beide stelsels. Voordeelen van de plaatsing en barbette boven die achter schietgaten 1°. Wanneer een vuurmond achter een schietgat is geplaatst, is zijn schootsveld zeer beperkt; daarentegen kan een kanon, dat over- banks vuurt, zijne projectielen brengen op alle punten, die binnen een hoek van 90° vóór zijn emplacement zich bevindenzonder dat de bediening der nevenstaande stukken in het uitvoeren harer plich ten in het minst belemmerd wordt. Dit voordeel is voorzeker niet gering te noemen, want hierdoor is de verdediger in staat, het vuur van een groot deel der kanonnen op het aangevallen en de colla terale fronten geplaatst, op één punt te concentreerenwaardoor hij gemakkelijk een overmachtig vuur verkrijgt en spoedig zijn doel b. v. het tot zwijgen brengen van eene vijandelijke batterij be reikt zelfs al is de bewapening niet sterk. 2°. De borstweringen worden niet verzwakt door het insnijden van schietgatenen het in batterij brengen en verplaatsen der stuk ken kan veel sneller en' met minder gevaar plaats grijpen. 3°. Het nadeel, dat de schietgaten bezitten, namelijk: dat zij door de springprojectielen uit de getrokken vuurmonden zoo spoedig kunnen worden gedemonteerdvervalt. Het vervallen van dit na deel, dat een vuurmond tot zwijgen brengt, zelfs al is hij nog in volkomen bruikbaren staat, is niet van gewicht ontbloot, zoo als ook de proeven te Braschaet en in het kadettenkamp nabij Breda hebben geleerd. Te Braschaet werd uit een getrokken 12-Ser op een afstand van

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 532