526 800 el op een schietgat, bekleed met schanskorven, gevuurd. Na 4 schoten was het schietgat reeds onbruikbaar gemaakt, en na 10 schoten was het zoo goed als geheel weggeschoten. In 1865 vuurde men in het kadettenkamp nabij Breda, uit een getrokken 12-'Ölcl' met exercitiegranaten, op een schietgat, bekleed met 9 schanskorven en eene dekfascine. Na 40 schoten, op afstan den van 931 en 718 passen, waarvan 16 het gewenschte doel trof fen, was het schietgat totaal vernield. 4°. De emplacementen, die tijdelijk door het geschut zijn ver laten, hetzij door dat het gedemonteerd is, hetzij om eenige andere reden, kunnen onmiddellijk door infanterie worden bezet, terwijl men, bij het gebruik maken van schietgaten, verplicht is deze eerst te vullen en een infanterie-banket aan te leggen, alvorens de in fanteristen met vrucht en gedekt op die plaatsen kunnen worden gebezigd. Yooral in de laatste période van eene belegering kan dit dikwerf aanmerkelijke voordeelen opleveren. Nadeelen van de plaatsing en barbette in vergelijking met die achter schietgaten lo. Èn de bedieningsmanschappenèn de vuurmonden zijn meer blootgesteld aan het vijandelijke vuur. Dit nadeel is vooral gewich tig omdat de infanterie van den aanvaller van uit de loopgraven de bedieningsmanschappen van geschut en barbette zeer kunnen bemoe- ielijken in de vervulling hunner plichten. 2e. De traversendie de vuurmonden en de bedieningsmanschappe.n tegen ricochet- en enfileerschoten en tegen de springuitwerking der holle projectielen moeten beschermen, zullen hooger boven de borst wering uitsteken. Ze verraden dus onmiddellijk aan den vijand de plaatsen voor het geschut bestemd, zelfs nog vóór dat de bewapening bewerkstelligd is; en 3°. Het blindeeren tegen verticaal vuur zal met veel meer bezwaren gepaard gaan. De voordeelen van het plaatsen en barbette boven dat achter schiet gaten overtreffen m. i. verreweg de nadeelen; vooral ook, daar men het eerste en gewichtigste nadeel door kleine hulpmiddelen gedeel telijk kan wegnemen. Men graaft aan weerszijden van de bedding eene geul van zoo danige dieptedat de manschappenhierin staandeniet door den vijand kunnen gezien wordennatuurlijk verlengt men deze ingra vingen tot over de geheele breedte van de barbette. Dergelijke in gravingen hebben niet alleen het voordeelde manschappen dicht

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 533