527 nabij hun vuurmond ongezien te kunnen laten werkenmaar tevens is de linkergzvX zeer geschikt om, door haar eenigszins te verlengen, tot zij in den voet van de borstwering ingrijpt, de nis voor de beurston te vervangen. De aldus gevormde nis zal beter tegen granaat scherven beschermd zijn dan eene, die gelijkvloers met de barbette is ingegraven. Het wisschen en ladenalsmede het richtensluiten van het zund gat, enz. zal meestal geknield of gebukt kunnen geschieden, ten miusten bij de lichte kanonnen. Wanneer het te voorzien is, dat een geruimen tijd in dezelfde richting moet worden gevuurd, kan men, door het plaatsen van met rijshout gevulde schanskorven of fascinen op de plongee, een tijdelijk schietgat vormen dat gemakkelijk op te ruimen is wanneer dit mocht noodig wezen. Men kan tevens ook door beplantingen van het bovengedeelte van het buitentalud de bediening en vuurmonden aan het gezicht van den vijand onttrekken; daartoe plante men lichte, lage heesters, die zoo noodig door slingerplanten vereenigd zijn en goed onderhouden en gesnoeid moeten worden, zoodat zij in tijd van beleg voor den vijand een ondoorzichtig scherm zijn, terwijl zij den verdediger niet in het minste het vrije uitzicht belemmeren. Het planten van boomen of zware heesters is evenwel sterk af te radendaar dan het eigen vuur en vrije uitzicht wordt belemmerden de uitwerking der vijande lijke projectielen zal worden verhoogd door splinters en afbrekende takken. Reeds meermalen is voorgesteld schietgatblinden op de borstwering te plaatsendoch tot nu toe hebben zij in den practijk nog weinig goede resultaten opgeleverd. Bij de belegering van Sebastopol be zigden de Russen schietgatblinden van touw vervaardigddie min of meer schijnen voldaan te hebben. Misschien dat men door het nemen van proeven er in slaagt goeded.w.z. bruikbare schietgat blinden te verkrijgen, die men boven op de borstwering kan plaat sen maar waarschijnlijk zal dit voorloopig nog wel tot de illusiën van den artillerist blijven behooren. Uit het bovenstaande blijktdat ik het weder met Brialmont eens benin den regel moet men geschut en barbette opstellen bij uitzondering achter schietgaten. Tegen de plaatsing en barbette is weieens en schijnbaar met Door den Eng. luitenant-kolonel Gallweijin zijne vroeger reeds aangehaalde memorie.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 534