529 Walaffuiten op raam zijn door het vijandelijk vuur gemakkelijk onbruikbaar te makenzijn daarbij moeielijk te plaatsen en nemen veel ruimte in, zoodat zij, ten minste bij de binnen 'slands gelegen verdedigingswerken, bepaald af te raden zijn. Daarentegen zijn de walaffuiten op lage raden voor zware vuurmonden uitstekend geschikt, wijl zij bij eene groote soliditeit het voordeel paren van weinig ruimte bij het bedienen te vereischen terwijl de behandeling door aanwending van rolhandspaken zeer gemakkelijk kan geschieden. Belegeringsaffuiten v. M. moeten gebezigd worden voor de lichtere kalibers. Zij bezitten eene voldoende sterkte en zijn geschikt om vuurmonden snel van stelling te doen veranderenterug te trekken of in batterij te brengen. De belegeringsaffuiten O. en B. M. leenen zich moeielijker tot eene snelle verplaatsing en zijn derhalve voor lichte vuurmonden, waarbij de beweegbaarheid eene hoofdeigenschap moet uitmaken, niet te verkiezen. Bij gebrek aan walaffuiten echter zijn zij zeer dienstig voor de zwaardere kanonnen, die er opkunnen gelegd worden. Veldaffuiten zijn gemakkelijk te demonteeren, door dat de raden te groot en daarbij te licht zijn. Alleen, wanneer er kans bestaat, dat men sommige werken spoedig zal moeten verlatenverdienen zij gekozen te worden boven de belegeringsaffuitenmits men natuurlijk daartoe geschikte kanons bezit. IJzeren kazemataffuiten, die eerst kort geleden beproefd en aan genomen zijn, worden waarschijnlijk niet meer aangemaakt, want waar kunnen wij ze gebruiken? In onze steenen kazematten en torens, die met een zeer klein aantal treffers uit getrokken vuur monden reddeloos worden geschoten Zoolang die steenen werken niet met ijzer gepantserd zijn, mogen wij ze niet bewapenen, zoo we ons geen groote schade aan geld en manschappen op den hals willen halen, zonder daarbij eenig denkbaar voordeel te kunnen behalen. Cirkel-affuiten verkeeren bij de vestingwerken tegen een Euro- peeschen vijand in nagenoeg dezelfde omstandigheden als de kazemat affuiten ook zij kunnen bijna uitsluitend op steenen torens met vrucht worden gebruikt, en, zooals boven reeds met anderewoorden gezegd is, de tijd der steenen torens, die niet door zware pantse ringen van ijzer zijn beschermd, is voorbij. Nu uit de getrokken vuurmonden en ook zelfs uit het gladziels- Daar bij bet vooruitbrengen de handspaken in een verticaal vlak worden geplaatst en bewogen.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 536