530 geschut bijna uitsluitend met springprojectielen wordt gevuurd, en de juistheid der schoten in zoo hooge mate is toegenomen, is het dringend noodzakelijkde bedieningsmanschappen en vuurmonden zooveel mogelijk te beschermen. Gedeeltelijk wordt dit doel verkre gen door een ruim gebruik te maken van traversen en wijkplaatsen. In eene batterij, die gevaar loopt met kracht beschoten te zullen worden, is men verplicht, elk stuk geschut tusschen twee traversen te plaatsen. Alleen wanneer er hoegenaamd geene kans bestaat, dat zij uit de flank zal worden bestookten geen hevig frontvuur heeft te ver wachten, mag men er toe overgaan, twee vuurmonden zonder tus- schenliggende travers naast elkander in batterij te brengen. De inrichting dier travprsen is, wat betreft den vorm, de lengte en de hoogtedoor de invoering der getrokken vuurwapenen niet veranderd; alleen de dikte zal grooter moeten worden. Met het vermeerderen dier afmeting zal men echter zeer spaar zaam moeten te werk gaan, want door het groot aantal traversen toch wordt reeds een groot gedeelte der vuurlijn aan de verdediging onttrokkenhetgeen natuurlijk grooter wordt naarmate de dwars- wallen in dikte toenemen. Wanneer men alleen op frontvuur be hoeft te rekenen, kan men met eene dikte van 4 el volstaan, in alle andere gevallen is 5 el het minimum. Men vindt menig voorstander voor dikkere traversen; doch wan neer men nagaat, dat thans alle batterijen zooveel verder van het glacis worden aangelegd, dan vroeger in den tijd van het gladziels- geschut, zal men moeten toestemmen, dat de opgegeven dikte vol doende is; want de projectielen, onder eene hoogere elevatie ge schoten zullen de travers onder een grooter hoek met het horizon tale vlak treffen, en dus een langeren weg in de travers moeten afleggen om deze te doorboren. De minimum afstanden, waarop men de traversen onderling mag plaatsen, bedraagt: (Zie militaire spectator No. 9 van 1867: Wat kan er gedaan worden ter verhooging van het weerstandsvermogen onzer verdedigingsliniën.) Voor walaffuiten op lage raden en noodbed- dingen 2, 8 elop volle beddingen 3, 2 el en voor belegeringsaffui ten op volle beddingen 3,5 el, gemeten op den walgang, en het laadgereedschap achter der traversen geplaatst. Kort geleden heeft de Kransche generaal Tripier voorgesteld om tusschen de vuurmondendie overbanks vurenzoogenaamde In: le Spectateur militaire 186815 ïévrier.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 537