'531 kast- of merlon-traversen traverses-merlonte plaatsen. Deze tra versen hebben in horizontale doorsnede de gedaante van een vierkant, dat met een zijner diagonalen langs den binnenkruin is geplaatst de eene helft bevindt zich dus' op het plougée, de andere helft op den walgang. Zij zouden met de hoeken, die op de vuurlijn zijn gelegen, op afstanden van elkander komen te liggen van 0,6 el. Bij eene dergelijke plaatsing vormen de voorste helften van twee naast elkander geplaatste traversen een soort van schietgat, waarbij het tusschen gelegen gedeelte van het plougée de zool, en de naar elkander toegekeerde wanden de wangen van het schietgat zijn. De op het plongée gelegen gedeelten der traversen zijn derhalve eene soort van kasten of merlonsvan daar den naam kast- of merlon- traversen. In hoeverre dusdanige dwarswallen zullen voldoen, moeten proefnemingen uitmaken; voor zoover ik heb kunnen nagaan, zijn er nog geene proeven mede genomen, of ten minste bekend gemaakt. Het is waardat deze soort van traversen toelatendat de vuur monden dichter naast elkander kunnen geplaatst wordenen dat zij een groot gedeelte der voordeelen van de schietgaten bezittenzonder het schootsveld te verkleinendoch daar staat tegenoverdat zij als travers waarschijnlijk niet zullen voldoen, daar ze zoowel bij front-als bij üankvuur hare zwakke punten de hoeken den vijand aan- bieden en dat vele projectielen tegen de wanden zullen ricochettee- ren en in de batterij komenterwijl zij bij gewone traversen in deze zouden gedrongen zijn en verder geene schadelijke uitwerking zouden hebben. Ter bescherming der manschappen tegen de scherven der projec tielen die achter de batterij in een bastion of ander werk springen, dient men rugweren of parados aan te brengen. De parados moeten van teen tot teen op een afstand van 2 el achter de traversen worden aangebracht, ten einde het in batterij stellen en de bediening van de vuurmonden niet te belemmeren; terwijl hare dikte niet beneden de 1,5 el mag genomen worden. Indien het geene bezwaren mede bracht deed men het verstandigst eene parados door te trekken achter alle vuurmonden, die naast elkander waren geplaatst; om echter het spoedig terugtrekkenin batterij brengen en het halen van munitie niet te bemoeilijken, is men verplicht achter eenige traversen ope ningen te laten,, om toegang tot de emplacementen te verleenen. Hoe kleiner aantal openingenhoe beter bescherming. Nu men in eene batterij dikwijls plotseling overstelpt kan worden door springende projectielen, is het aanleggen van wijkplaatsen hoogst

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 538