532 noodzakelijk geworden. Ook 'het aantal dezer wijkplaatsen moet door de invoering der getrokken kanonnen aanmerkelijk vermeerderen. Yoor vuurmonden, tusschen twee traversen geplaatst, moet men per stuk ééne wijkplaats in de borstwering, of per twee stukken ééne in de tusschenliggende travers aanbrengen. In de meeste gevallen is het echter af te raden die schuilplaatsen in de traversen aan te leggen, daar deze hierdoor te dik of te zwak worden. In den militairen spectator 1869 No. 11 komt eene mededeeling van proeven voor, in 1868 in Oostenrijk genomen, waar o.a. het uit de flank beschieten met granaatkartetsen en het ricochetteeren met puntgranaten van eene batterij opgegeven staat, die van traversen en eene doorloopende wijkplaats in de borstwering was voorzien. Eene dergelijk ingerichte schuilplaats bleek zeer goed te voldoen, en ook later, toen men de batterij in front beschoot, stelde zij de gekoesterde verwachtingen niet te leur, en toonde eene overvloedige sterkte te bezitten. Wat de meerdere détails dier proeven en de inrichting der wijkplaats betreft, wordt verwezen naar het boven opgegeven num mer van den spectator. Zooals in het begin van deze verhandeling gezegd is, heeft het voorafgaande geene betrekking op de flanken. Tot de bespreking 4 van de bewapening dier allergewichtigste deelen der fronten zal nu werden overgegaan. De vuurmonden op de flanken dienen om den grachtsovergang te verdedigen. Bij een stormaanval of eene poging tot verrassing zullen die stukken den hoofdrol in de verdediging spelen, zij zullen het dan zijn, die den vijand de meeste afbreuk'toebrengen en hem beletten te slagen. Een storm zal onmogelijk kunnen gelukken wanneer de flanken nog bewapend zijn met twee a. drie stukken geschut en deze, als de vijand onder het bereik van hun moorddadig kartetssehot is, behoorlijk bediend kunnen worden. el zou men voorbeelden kunnen aanhalendat bestormingen gelukt zijnvóór dat de stukken op de flanken gedemonteerd warenmaar het zal ook niet moeielijk vallen altijd de werkelijke oorzaakdie dan in de eene of andere bijkomende omstandigheid hetzij geene genoegzame waakzaamheid, hetzij dat de verdediger moreel hevig geschokt was moet gezocht wordenop te sporen. Het was eene waarheid en is bij de invoering der nieuwere vuur wapenen eene waarheid geblevendatgeene sterkte door storm te nemen is, wanneer de flanken nog met bruikbare vuurmonden bewa pend zijn en de verdediger zijn plicht doet.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 539