534 Houdt het vuur uit de vijandelijke batterijen op en rukken de stormkolonnes aan, dan is het oogenblik daar, om de reeds met kartet sen geladen stukken ten snelste hunne plaatsen te doen innemen en dood en verderf in die kolonnes te verspreiden. Is de aanval afgeslagen en openen de vijandelijke batterijen haar vuur weder, dan trekken die vuurmonden weder in hunne bedekte stelling terug, om bij een vernieuwden aanval ook met vernieuwde krachten op te treden. Om te maken, dat deze verdedigingswijze uitvoerbaar is, moeten a. de stormkolonnes de gracht niet kunnen overschrijden, alvorens bovengenoemde .stukken geschut in batterij zijn gebracht; b. de kanonnen overbanks vuren, wijl anders de vijand door het vernielen der schietgaten toch hunne werking beleten c. de geblindeerde stellingen zoodanig zijn ingericht, dat zij niet door den vijand kunnen vernield worden. Ten einde aan het eerste en gewichtigste vereischte te voldoen moeten verscheiden zaken samenwerkendie hieronder opvolgend zullen worden behandeld. Het bestormen van eenig werk kan zeer bemoeielijkt worden door beplantingen, die ook in Europa hoe langer hoe meer toepassing vinden en vooral in Indië, waar eene weelderige plantengroei hand aan hand gaat met eene oneindige verscheidenheid van planten, met vrucht kunnen aangewend worden. Hieronder zullen de beplantin gen uitvoeriger beschouwd werden; hetzij voorloopig voldoende er op te wijzen, dat zij bij eene praetische toepassing zeer veel bijdragen om te beletten, dat de vijand den grachtsovergang bewerkstelligt alvorens de flanken bewapend zijn. De blindeering zal zoodanig moeten zijn ingericht, dat zij het spoe dig en gemakkelijk in- en uitbrengen der kanonnen zooveel doenbaar bevordert. Wanneer het te veel bezwaren in heeft, voor eiken vuur mond een afzonderlijken uitgang te maken, zal men er toch ten minste één voor twee stukken moeten vervaardigen. "Van deze openingen in de blindeeringen uitgaande, moeten paden zijn aangelegd en onderhouden, die rechtstreeks naar de emplace menten voeren. Bij holle bastions, of wanneer de bedekte stellingen gedeeltelijk zijn ingegraven, zal het noodig aantal oprillen moeten vervaardigd zijn, opdat de vuurmonden zoo spoedig mogelijk hunne plaatsen kunnen bereiken. Ook de kanonnen-zelve moeten bijdragen tot eene gemakkelijke verplaatsing. Lichte kanonnen op veld-affuiten zullen zich hiertoe uit den aard der zaak het beste eigenen. De gewone br. kanons van

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 541