536 breid worden en daardoor niet aan zijn doel beantwoorden. Daarbij zal nog menige proef genomen of zullen andere proeven geverifieerd moeten wordenvóór men tot eene bepaalde aanneming indien er ooit van aanneming sprake zal wezen mag overgaan. Eene zaak mag ik echter niet met stilzwijgen voorbijgaan. Dit betreft het gebruik van spoorstaven als dekkingsmiddel. Bij de proeven, in Europa en Noord-Amerika genomen, bleek, datspoorstaven zonder bedekking van aarde noch voor bomvrije blindeeringen, noch voor pantseringen tegen rechtstreeksch vuur aan te wenden zijn; maar, wanneer zij door eene voldoende aardlaag beschermd zijn, voor bei den zeer goede uitkomsten opleveren. Bij proeven, in Mei en Augustus 1868. te Casel en te Erfurt genomen verkreeg men o. a. de volgende resultaten a. dat wanneer men twee rijen vignola-staven (waarvan om den andere de voet naar beneden en naar boven geplaatst is, zoodat men een vlakke boven- en onderkant erlangt)bedekt met eene laag beton van 0, 5 el en met 1, 57 el aarde, over een lengte van 4, 54 el vrij laat dragen', die blindeering voldoende sterkte bezit tegen het verticale vuur van bommen van 29 duim, zelfs wanneer er 3 of 4 op dezelfde plaats treffen en springen. Het bedekken met beton geschiedde hoofdzakelijk om het inwateren te voorkomen; en b. dat men de staven bij eene dergelijke plaatsing onderling stevig moet verbinden, daar zij anders bij den schok als wiggen op elkan der werken en spoedig uit hun verband worden gerukt. Uit proeven, in 1868 in Oostenrijk genomen (t)bleek, dat het te verkiezen is bij caponnières, enz. die niet aan het rechtstreeksch vuur bloot staan, de balkwanden met voorgelegen dekkingen van spoorstaven te voorzien. Men zij daarbij indachtigdie staven ook onderling te verbinden. Bij de geblindeerde geschutsstellingen ach ter de flanken kan men die wanden zeer versterken door eene laag aarde van slechts 1 el er tegen te werpen. In de tweede militaire afdeeling op Java bestaat reeds een spoorweg; in de eerste zal er binnen korten tijd ook een zijn wij kunnen dus op onze gewichtigste punten ten allen tijde spoorstaven verkrijgen. Heeft men de keuzezoo neme men nooit gebruikte railsmaar altijd nieuwe; de gebruikte toch hebben een groot gedeelte van hare veer kracht verlorenhetgeen de breuk, die er evenals bij de gebruikte Beknopt medegedeeld in den militairen spectator 1869 N°. 9. (f) Medegedeeld in den militairen spectator 1869 No. 11.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 543