537 geweerloopengeheel gekristalliseerd evenals gietijzer uitziet, ook onmiddellijk toont. De proeven, in 1862 te Braschaet genomenbewezen dan ook, dat oude spoorstaven veel minder weerstand boden dan nieuwe. Bovenaangehaalde proeven zijn in het algemeen met zwaardere rails genomen dan die, welke hier gebezigd worden worden'; zij wogen 3035 Ned. pd. per strekkende el, terwijl bij de concessie voor den spoorweg Batavia-Buitenzorg een minimum van 25 Ned. pd. per strekkende el is toegestaan. Nog voel ik mij verplicht om, alvorens van de bespreking dei- bedekte stellingen af te stappen, op de noodzakelijkheid te wijzen, dat men ze eenigen tijd voordat 'zij beschoten kunnen worden, laat bouwen en met aarde omringt en bedekt. Die aarde zalzooals reeds is opgemerkt, veel tot de sterkte en het weerstandsvermogen bijdragen en wanneer wij weer de proeven te Newhaven nagaan, dan zien wij, dat daar gevonden werddat er een verbazend verschil in weerstands vermogen bestaat tusschen reeds lang bestaande en nieuw opgewor- pene aardewerken. De ondervolgende opgaven dienen om een denk beeld te gevenhoe groot dat verschil is. De puntkogel van 110 armstrong drong met eene lading van 5,443 Ned. pd. in versch opgeworpen aarde ter diepte van 6,48 el en in eene oude borstwering slechts 3,13 el. De ronde kogel van 68 drong met eene lading van 7,257 Ned. pd. in nieuwere aarde ter diepte van 6,07 el en in oude 2,82 el. De puntgranaat van 110 armstrong, gevuld met zand, drong met dezelfde lading, als bij den puntkogel was gebezigd, 5,08 el in nieuwe en 3,13 el in oude aarde. De ronde granaat van 68 gevuld met zand, drong met dezelfde lading, als voor den ronden kogel was gebruikt, in nieuwe aarde ter diepte van 4,52 el en in oude 2,29 el. Wanneer men dergelijke uitkomsten nagaat, zal men moeten toe stemmen, dat het zaak is, den vijand zooveel mogelijk oude aarden wallen tegenover te stellen. Dit geldt ook voor het bij tijds verdikken van de borstwering, het aanleggen der traversen, enz. Het verdikken der borstwering, zeg ik, want ook dit is noodig. Tegen de getrokken kanonnen zijn, zooals uit de boven opgegeven uitkomsten te Newhaven verkregen ten duidelijkste blijkt, geene borstweringen van 6 el bestand. Wanneer zij eene dikte op het plongée gemeten van 8 el bezittenzal dit ten allen tijde voldoende zijn, maar ook niet meer.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 544