545 bestaande model is voor het gebruik te velde ondoelmatig, wegens het spoedig verroestende slechte sluiting en de onvoldoende af scheiding. Wij veronderstellen, dat eene goed sluitende tinnen doos te velde oneindig beter zou zijn. Be randsel. Het doel dat men, luidens de algemeene order van 1858 No. 8, met de invoering heeft beoogd, mag voorzeker schoon genoemd wor den maar wij gelooven dat er nog geen greintje van dat doel is bereikt en pok niet bereikt zal worden, althans niet in den tegen- woordigen toestand en met zulke gebrekkige voorwerpen. Wanneer men de militairen te zamen telt, die jaarlijks met pas poort afgaan, in de hospitalen verpleegd worden, met verlof afwezig zijn, voor den krijgsraad te recht staan of van randsel dragen zijn vrijgesteld de goedverkoopers reize'nden geemployeerdendienst- doenders met ledige randsels, enz. enz. dan komt men tot het re sultaat dat de randsel gemiddeld maar weinig gedragen wordt. Als mem daarbij weet, dat ieder man in garnizoen zijn randsel zoo dikwijls mogelijk in de reparatie geeft, hem te velde zoo spoedig doenlijk tracht kwijt te raken en een gezond en goed gebouwd sol daat zoo een randseltje ook zonder oefening wel kan dragendan zal men het wel met ons eens zijn, dat het gebruik daarvan in de garnizoenen nagenoeg geheel nutteloos is en tot eene onnoodige uitgave leidt, welke naar onze begrooting circay 100,000's jaars bedraagt. Wij hebben gezegd, dat de gebruikt wordende randsels gebrekkig zijn; deze uitspraak is gegrond op de ondervinding, dat ze niet bestand zijn tegen eene tropische regenbui, zoodat men voor die énorme uitgave niet eens een goed bergmiddel heeft voor kleeding, en dus nog veel minder voor munitie. De soldaten noemen ze trekpleisters. Men keure deze ondoelmatige dingen dan af en geve daarvoor een kleine waterdichte randsel (nécessaire), waarin eene dertig patronen en drie stuks kleeding, namelijk: een bont wollen hemd, een lichte tunique en dito pantalon geborgen kunnen worden. Dit randseltje kan van 'gelijken vorm zijn als het tegenwoordige, mits men de vele riempjes achterwege late en zich bepale tot twee draagriemen en een pakriemom des noods een paar schoenen en een eetketel er aan te kunnen bevestigen. Uitsluitend te velde, en dan nog alleen bij het maken van pa trouilles of andere afzonderlijke tochten, zullen ze door de manschap pen worden gedragen.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 552