546 Be veldfiesch. Ook de veldflesschen dienen, in vele garnizoenen, tot niets anders dan om den lande en den man op kosten te jagen, hetgeen bewezen wordt door de vele afkeuringen en vergoedingen, welke telkens voor komen; en men zal niet kunnen beweren dat het dragen eener veld fiesch ook oefening vereischt. Op die plaatsenwaar het noodig isen te velde verstrekke men den man eene veldfiesch, welke tegen een stoot bestand is, anders heeft hij er toch niets aan. Er zullen wellicht enkele officieren zijn, die een soldaat, zelfs in garnizoenzonder randsel en veldfiesch geen soldaat heeten doch wij zien den soldaat liever zoo min mogelijk bepakt, om zich gemakkelijk door struiken, bosschen en ravijnen te kunnen bewegen en hem zoo min mogelijk vermoeid of afgemat in actie te kunnen brengen. Wij herinneren aan de woorden van een gevierden schrijver neen goed infanterist moet gelijk zijn aan eene klipgeitDeze woorden zijn op ons geaccidenteerd Indië juist toepasselijk, en daar uit volgt dat eene lichte wapening, kleeding en bepakking nood zakelijk zijn. Wijden wij nu eeuige regelen aan het vergoeden, en meer spe ciaal aan het repareeren der behandelde voorwerpen. Wij wagen het niet om het kostende daarvan ook maar bij be nadering te ramenmisschien is het wel op een der hoofdbureaux na te gaan, hoeveel jaarlijks aan aftrekkers, wisschers, slotborstels5 geweerstoppengeweerriemenruimnaalden, hoorntjes, stiftpassanten en veldflesschen wordt betaald, waarbij vooral het nummeren van 'alle die artikelen niet moet worden vergeten. Wij hebben' voor ons liggen de tarieven, naar welke op een paar plaatsen wordt gewerkten achten het niet overbodig om daar uit eenige van de meest voorkomende herstellingen op te teekenen, ten einde den lezer in staat te stellen tot het maken van eenige gevolgtrekkingen. Randsel. Gedeeltelijk nieuwe voering0,40 Een nieuwe draagriemn 0,50 Een nieuwe haakstoot met aanzetten0,22 Geheel omboorden1>00

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 553