548 Langzamerhand is men er toe gekomen, om alles te tarifiëeren en zoo veel doenlijk te generaliseerenhetgeen oorzaak isdat tegen woordig veel wordt betaald, waaraan vroeger niet eens werd gedacht. Er worden posten ten laste van het oorlogsbudget gebracht, welke in de verste verte daartoe niet behooren, men denke aan de ver pleging van ambtenaren, particulieren en behoeftigen in de hospita- .len, aan geneesmiddelen, transporten en wat dies meer zij. Men heeft hoogbetaalde veldpredikers, die nooit te velde prediken, en wier diensten in het garnizoen zeker wel door de overige predi kanten konden worden verricht, even als in Nederland geschiedt. Het personeel der koninklijke marine betaalt men voor diensten aan den wal bij uitstek goedvoor hunne verpleging in de hospi talen wordt maar betrekkelijk weinig gevorderd, doch alles wat militairen aan boord genieten, is bij uitnemendheid duur berekend; vooral op dit laatst^ meenen wij de aandacht te moeten vestigen. Men brenge alles tot den eenvoudigsten toestand, dan zal men in Nederland niet meer, met zoo veel ophef, op ons oorlogsbud get kunnen wijzen en er zullen toch ruime middelen beschikbaar komen, voor het transport van randsels (nécessaires) naar de oor- logstooneelen en voor andere noodzakelijke verbeteringen, welke wij in een volgend opstel hopen te bespreken. 007 Mei 1871. Na het schrijven van dit stuk hebben wij vernomen dat in het Nederlandsche leger de bij het geweer behoorende kleine artikelen in vredestijd, in de wapenmagazijnen worden opbewaard. Lotsverbetering middels soldijverhooging voor oudgediende soldaten, korporaals en onderofficieren. De gevoelens over dit onderwerp zijn, volgens de nimmer rustende tongen, zoo uiteenloopend, en de meesten zijn zoo bezwarend voor het oorlogsbudget, dat wij niet meer aarzelen om onze denkbeelden ter zake onder de aandacht van het militaire publiek te brengen, dewijl het ons voorkomt, dat eene publieke bespreking van zoo gewichtig een onderwerp niet anders dan nuttig kan zijn. Nu in de voeding der troepen eene zoo aanmerkelijke verbetering is gebracht, dat zij volmondig zeggen //het eten is goed", achten wij eene directe soldijverhooging alleen noodig voor de inlandsche ser-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 555