562 genieten hunne officieren benoemen, en dat zij de hoop niet hebben zeiven voor deze betrekkingen gekozen te worden. //Zij verzekeren, dat anderen niet marcheeren willen, omdat zij hunne aanwerving niet beschouwen als eene werkelijke verbintenis; eindelijk, dat er zijn, die sinds hunne inschrijving een huwelijk heb ben aangegaan, en dat zij meeuen, dat deze verandering van toe stand hunne verbintenissen heeft vernietigd." Dit verzet vertoonde zich ook elders. Blijkbaar was overal de eerste ijver van de vrijwilligers bekoeld. Juist om hem aan te vuren en des noods aan te vullen, verklaarde de Wetgevende Vergadering den llden Juli het vaderland in gevaarAlle burgers, in staat te dienen en reeds gediend hebbende bij de nationale garde, werden tot permanenten dienst opgeroepen en waren gehouden uit hun midden, in evenredigheid tot de gevraagde contingenten, hen uit te kiezen, die het eerste zouden oprukken om het in gevaar zijnde vaderland te helpen. Dus deed de Vergadering niet meer, gelijk in 1791, een beroep op den vrijen wil van de burgers; er was in de wet een begin van eisch, van requisitie. De naam vrijwilligers van 1792, waar voor de kleine keurbende, die zich zelve aangebo den heeft, is het niet meer voor de massa van hen, die slechts op gerukt zijn, omdat zij gekozen waren door anderen en aangewezen tot vertrek. De generaals volgden het voorbeeld van de Vergadering, en zich beroependen op den geest, zoo al niet de letter, van haar besluit, requireerden zij een zesde van de burgers. Biron vorderde van menig departement de opzending van 800 man naar Straatsburg. Zijn voor beeld, goedgekeurd door de Vergadering, vond navolgers. Al de generaals requireerden manschap. Geheel Prankrijk was is opschudding. Te midden van deze beweging brak te Parijs het oproer van den 10dc" Augustus uit. Geen koningschap meer, geen gouvernement meer. De Commune van Parijs regeert. De dienaren, die zij overal heenzendt, zijn machtiger dan de commissarissen van de Vergade ring; de Septembermoorden beantwoorden de verontwaardiging, die de inval van den vijand opwekt. Zeer zeker heeft de vaderlandsliefde vele burgers naar de grenzen gezondenmaar wie zal het cijfer tellen van hendie door vrees er heen werden gedreven? Wat is uit deze verwarde menigte voortgekomen? Wat men het eerst aantreft, zijn de gefedereerdendie van Parijs, waarheen alles toestroomde, naar de legerplaats van Soissons werden gezonden, om

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 569