565 mogelijk beeiien maakten, hem zeggende, dat de vijand Suippe om singeld en het bataljon in de pan gehakt had. Een oogeublik later kwamen twee ruiters en een jager volslagen onrust strooien door te zeggen, dat het leger van Dumouriez geheel verslagen was ge worden. Gij kunt licht nagaan, welke opschudding, deze tijding onder de vrijwilligers en burgers veroorzaakt heeft. Het bataljon van de Lombards trok zonder eenige orde op Chalons terug. De gisting is groot. Men ^chreeuwt, dat men verraden wordt. Dit bataljon gedroeg zich veertien dagen later nog slechter, en wat erger is, na de nederlaag van den vijand bij "Valmy. Wester- mann schrijft 30 September: //Onze huzaren hadden reeds zestig wagens met levensmiddelen genomen, maar het bataljon van de Lombardsdat dit convooi moest geleiden, heeft de vlucht genomen bij de nadering van een escadron huzaren deze ongelukkigen- schreeuwden dadelijk, al vluchtende, dat men hem verried en ter slachtbank leidde. Vijf en twintig hunner zijn met kaalgeschoren hoofd weggejaagd." Lirckner schreef ook den 16^™ September aan Dumouriez: «Ik kan u niet zeggenof gij al dan niet versterking zult krijgen want het eene oogenblik stemmen zij er in toe te vertrekken en het volgende oogeublik willen zij niet meer, tenzij alle Parijze- naars gezamenlijk gaan." Den 18deu September schreef de generaal Labourdonnaye uit Chalons aan den minister: //Wij zijn hier in den neteligsten toestand ge weest en wij zijn het nog, en wij zullen er eerst uit komen door eenige dagen rust. //Bij alle uitdeelingen heerscht wanorde; het is eene plundering. Eenige kompagnieën uit Parijs komen met goede bedoelingen aan andere laten de wanordelijkheden begaan. Tweehonderd vluchtelingen der achterhoede van Dumouriez hebben deze ongeregeldheden begon nen wij doen ons best om hen weg te jagen. Daarbij komt de insubordinatie van de troepen der nieuwe lichtingdie het kommies brood donkerder vinden dan het Parijsche en allerlei ontevredenheid aanstoken. De bakkers worden sinds twee dagen geplunderdmen bedreigt ons. Ik ben verplicht de aankomst van de troepen te be letten die ons verslindenin plaats van den vijand te verslinden. De eerste troepen uit Parijs weigerden uitdrukkelijke gehoorzaamheid, want Dumouriez zoude op den dag van zijn terugtocht uit Grandpré 4000 man meer gehad hebben, als zij hadden willen vertrekken en als niet vier bataljons waren teruggekomen op het gerucht van de

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 572