568 wier officieren in het geheel geene flinkheid en geen invloed hebben dikwijls wanorde verwekken in plaats van de orde te handhavenen dikwerf zoo voortgaan tot den rang van luitenant-kolonel. //Vooral bij de marschen blijkt het gevaar hiervan want de waak zaamheid is nul. De soldaat houdt zich uitmuntendmaar men kan zeggen, dat hij alleen gaat, en dit kan niet voortduren. Zoo het mooglijk was bij dé marschen altijd twee bataljons vrijwilligers tus- schen twee bataljons linietroepen te houden, zou de orde nog ge handhaafd worden, maar wij zijn verre van die verhouding. De kolonnes worden eindeloos lang; de staarten blijven in dekroegenen plunderen zonder dat iemand de moeite neemt of de macht heeft het te beletten, want deze wordt dikwijls noodzakelijk. Eene andere groote, te overwinnen moeilijkheid, is de onrust en schrik, die zich in den Elzas zullen verspreidenals ik er een gedeelte van de linietroepen zal uitnemen, want de bewoners-hebben iu het geheel geen vertrouwen in de nationale vrijwilligersdie, dikwijls beginnende met hen te plunderenhun weinig hoop laten goed verdedigd te worden. //Men moet zich niet bedriegen omtrent de samenstelling van de bataljons vrijwilligers; het is op verre na zulk een goed slag van mannen niet als de niet bezoldigde nationale gardes. Het zijn lieden, gekocht door de gemeentenen de meesten vagebonden. //Ik ben verplicht het u te herhalen, de nationale vrijwilligers zijn meer hinderlijk dan nuttig. Al de generaals, wien ik er geven wil, vreezen- ze meer dan ze te begeeren. Niettemin kan ik u instaandat al die mannen binnen drie of vier maanden goed ge kleed, goed gedisciplineerd, goed geoefend zullen zijn en den besten wil der wereld hebbenmaar in het tegenwoordig oogeublik kan men in het geheel niet op hen rekenenMen verzekert mij dat het uw voornemen is uit het Ejjnleger bijna alles weg te nemen wat er nu aan linietroepen is en hen te vervangen door het dubbele nationale vrijwilligersdit is mij te eenenmale de verdedigingsmid delen ontnementerwijl men de verbruikers verdubbelt. Ik heb er reeds veel te veeldie etenen veel te weinigdie dienen. Omdat gij mij geen vier bataljons linietroepen te geven hebt, moet ik mij wel zonder deze behelpenwant men moet zich soms behel pen zonder het onontbeerlijkste. Uw ontwerp om onder de linie troepen de vrijwilligers op te nemen is uitstekenden het eenige middel om gene aan te vullen."

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 575