573 gegund aan de ancienneteitwat een groot voordeel is voor oude troepen tegen nieuwe lichtingen. Twee derden blijven overgelaten aan verkiezingen. De keuze voor een bataljon kan zich uitstrekken tot de twee andere. Vermoedelijk zullen de vrijwilligers onder hunne wapenbroeders de wijsten, de best onderrichten kiezen om hen aan te voeren. Deze keuzen gingen tot en met den rang van ka pitein. In traktement en monteering zou geen verschil meer gemaakt worden tusschen linie-troepen en vrijwilligers. Het beginsel van verkiezing stelde de krijgstucht en de goede inrichting van het leger op eene zware proef. Gelukkig was de goede dunk niet te hoog. "De troepen, zegt Koussettoonden over het algemeen meerwijsheid in hunne keuzen dan de wetgevers in hunne besluiten." In een ander stuk verklaart Dubois-Crancé, dat de bataljons vrij willigers vermengd zijn met liedendie niet altijd de zuivere vader landsliefde tot- richtsnoer hebben. De beraadslaging in de Conventie over Dubois-Craucé's versiag- geleek op verre na niet die, welke een jaar te voren de Wetgevende Vergadering bezield had. De meeningen waren schroomvallig, ver legen bedwongen. De dwingelandij van de tribunes en de vrees voor hetgeen buiten de raadzaal plaats greep belemmerden en ver stijfden de redenaars. Die souvereine vergadering was geene vrije vergadering. Barère wilde niets aan de samenstelling van het leger verauderd zien. Hij achtte het onstaatkundig het in een nieuwen smeltkroes te gieten, nu de vijanden van alle zijden Krankrijk omringden. Saint- Just meende de voorstellen te ondersteunen in eene plechtige rede voering, onbepaald door hare algemeenheden en duister door wijsge- rigen opschik. Dubois-Crancé bracht de beraadslaging terug op het gebied van de feiten. Hij verklaarde, dat het bezwaar van Barère ongegrond was, daar het leger reeds geheel gedesorganiseerd was. //Dit of dat regiment heeft zijn eerste bataljon bij het leger van Miranda, zijn tweede bij het leger van Custine, zijne grenadiers (vrijwilligers) bij het leger van Dumouriez, zijn depot te Metz of te Straatsburg." //Men ziet dagelijks soldaten deserteeren om bij de vrijwilligers te komen, kapiteins en zelfs luitenant-kolonels van vrijwillige korp sen, als gunst van den minister, tweede-luitenants-plaatsen bij de jinie verzoeken. Overal worden de beginselen geschonden ol over-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 580