580 in de openbare meening, en die, vóór de omwentelingslechts leefden van kuiperijen en oplichterijen. //Hoe wil men, dat met zulke aanvoerders Frankrijk niet worde bedrogengeslagen en verraden Ook Yezu dringt aan op vereeniging van de vrijwilligers met de linie-bataljons tot halve brigades. Yoor zijne openhartigheid werd hij dadelijk bevorderd tot gene raal, en wat nog grooter voldoening voor zijne denkbeelden was, de Conventie riep ieder tot persoonlijken dienst op, zij besloot tot aanhoudende requisitie, tot de levée en masse. Enkele generaals schenen aanleg te hebben voor lierdichter. Chau- mont kondigde den 27steu Aug. den minister van oorlog aan, dat het geheele distrikt Hazebroek in massa voor den krijgsdienst is opgekomen. "Als de andere distrikten van het Noorder-departe- ment schrijft hij met dezelfde geestdrift dit voorbeeld volgen is er geen twijfel aan, of de vijand -wordt van het grondgebied der Republiek gejaagd." De koinmandant van Laudrecies is nog vuriger. "De geestdrift der krachtigste vaderlandsliefde roept hij uit maakt zich meester van alle hartenhet platteland is bedekt met pieken en bajonetten alles is onder de wapenenzelfs de vrouwen geven om strijd bewijzen van hare gehechtheid aan de algemeene zaak. Nauwlijks kon men haar gisteren bedwingen; alles wilde tegen de vijanden oprukken en hen verdelgen." Als zulke vlagen van lyrische uitboezeming vergezeld gaan van cijfers, moet men deze wantrouwen; als de cijfers ontbreken, heeft het bericht geene enkele waarde meer. Hooren wij den komman- dant van Avesnes, die minder warm wordt, maar veel leerrijker is. "Ik mocht er op voorbereid zijn, schrijft hij den 29sten Aug. aan het Comité voor Algemeen Welzijn, dat de mannen der algemeene lichting van het departement der Ardennendie den 25sfce>', ten ge tale van 4000hier begonnen aan te komenen die langzamerhand sinds dat tijdstip tot 10,000 zijn aangegroeid voor veertien dagen van mondtocht zouden voorzien zijn; wel verre van daar ontbreekt deze bijna hun allen. De toestand, waarin ik mij bevind, is zoo onrustbarend mooglijk. Yan het distrikt Charleville-Sedan zijn er reeds meer dan zeven- tot acht honderd weggeloopen." De generaal Beauregard (de jongere) was even bedwelmd als de bevelhebber van Landrecies"De procureur-generaal gaf het eerste voorbeeld en bood aan, allendie hem wilden volgentot het gevecht aan te voeren. De aandrift was zoo sterk, dat al de burgers van

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 587