581 de stad Laon zich wapenden en oprukten met den procureur-ge neraal in het gelid. Zoodra deze tijding verspreid werd, wapenden zich al de gemeenten met pieken en zeissen en volgden de uit Laon vertrokken kolonne. Het schouwspel, dat ik genoten heb, heeft mij overtuigd van de geestkracht van het volk, als men partij weet te trekken van den eersten stootdien men het gegeven "heeft." De volksvertegenwoordiger Isoré echterietwat nuchterderschrijft acht dagen later (24 Sept.) uit dezelfde plaats: //De contingenten van het departement der Aisne, die de generaal Beauregard wacht om eene legerplaats te vormenkomen niet. De distrikten van Laon en Vervins hadden zonder onderscheid massa's doen vertrekken van al de mannen tot den leeftijd van vijftig jaren, en alles is weer gedeserteerdzoodat het departement der Aisnedat aan het kamp twaalf- tot vijftienduizend man moest geleverd hebben, er ongeveer twaalf honderd geeft. Ik heb pas ernstig geschreven aan het bestuur van het departement der Aisne, dat men vaderlandslievend noemt, maar dat niets dan rook maakten heb het strenge verwijten gedaan. Dit bestuur heeft zijn post verlaten om krijgsdienst te doen, daar de mannen, die opgerukt zijn, dit eischten." De generaal Landremont van het Rijnleger schrijft den 10llen Sept.//Een groot getal lafaards hebben zich uit de voeten gemaakt en zijn zelfs naar den vijand overgeloopen." Ziehier berichten van zijne ondergeschikten Adjudant-generaal Wolff, 10 Sept. 1793: «Gisteren is een de tachement landbouwende soldaten naar Weilier vertrokkenik weet niet, of het deze stelling nog bezet. Mijn adjunct heeft heden al de, posten langs de linie gevisiteerdhij heeft eene groote hoeveel heid wapenen gevondenmaar geen soldaten. Twee tot drie vertegen woordigden de gemeenten en waren gebleven voor het bewaken van de barakken en van de wapenen. Yier en dertig kerspelen zijn bijna geheel weggeloopener zijn ten hoogste 150 man gebleven." Divisie-generaal Gilot, 10 Sept 1793. //Daar ik mij niet wel bevindheb ik den generaal Michaud gelast den staat van de land bouwende troepen op te maken, die zich in de richting van Schei- benhard bevinden. Ik heb u vóór drie dagen gemeld, dat er zich niet één meer bevond van Lauterburg tot Scheibenhardmisschien bevinden er zich niet meer op den linkervleugel."' De generaal Dubois schrijft den 14den Sept. uit Lauterburg «Yan de zesduizend landbouwerswaarvan gij mij de komst aan- koDdigdetzijn er driehonderd gekomen." En den 22sten//Ik

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 588