582 haast mij u te melden, dat tal van landbouwende burgers naar huis gaan zonder orders. Van een bataljon uit het distrikt Straatsburg blijven er slechts drie man." De generaal Landremont zelf schrijft den 22steu Sept. aan het meermalen genoemde Comité//Een legerdat men onderstelde 150- of 200,000 man sterk te zijn, is teruggebracht tot 24,000- Als men er de 7000 man bijvoegt, die in de bergpassen zijn, be staat de geheele macht uit 31,000 man, die zestien uren omtrek bezetten." De commissarissen van het kanton Saverne schrijven den 4den Oc tober aan den generaal CollePublicaties en klokkengelui zijn alle dagen voortgezet geworden. Eindelijk zijn wij er in geslaagd heden twee man te doen vertrekkendie wij met trommelslag buiten de stad hebben doen geleiden door den ambtenaar van het openbaar ministeriedoor een' officier van het gemeentebestuurgetooid met zijne sjerp, en door den vrederechter van de stad. Uit deze bijzon derheid kunt gijburger-generaaloordeelen over den graad van vaderlandsliefde en burgerdeugd der Saverners." De zoon van den generaal Landremont schrijft den 9den Nov. aan de Conventie: De volksvertegenwoordigers hadden de lichting in massaaangekondigd tot een getal van ten minste 120,000 man, die nog altijd komen moeten, want den dag, waarop men de meesten vond, waren er 8- tot 9000 te zien, na het eten was de helft er niet meer, en den volgenden morgen waren er geen twee duizend meer. Men kon het eene aanhoudende beweging van een weefspoel noemen." Landremont, de vader, werd door Robespierre teruggeroepenen aan geklaagd wegens belastereu van de patriotten en verdacht van ver raad. Zijn opvolger, een waar sans-culotte, werd door de Oosten rijkers den 13den October geslagen. Den 18deu Oct. waren zes volksvertegenwoordigers, waaronder Lacoste bij het Rijnleger; zij schreven uit Straatsburg aan het genoemde Comité: //Bij de vlucht van den 13dea hebben meer dan zesduizend soldaten hun vaandel verlaten en zijn meer dan twaalf uren ver weggeloopen; wij zijn niet zeker, of zij teruggekeerd zijn. De geest van de Elzasser landbouwers is in den hoogsten graad slecht, velen hebben zich met onze vijanden vereenigd om tegen ons Lacoste had den *31sten Aug. uit Nancy een lyrisch rapport aan de Conventie gezonden140,000 man op marschEén Fransch burgemeesterdie alleen zeventien Oostenrijkers verslagen had! Een ander burger negen! Wat mooie cijfers!

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 589