584 voor Guise noodig maakte, hebben de burgers van de eerste requi site hunne weigering te kennen gegeven te vechten en daarvoor het gebrek aangevoerd, dat zij de manoeuvres niet kennen, noch degenen, die hen aanvoeren. Een enkel geweerschot, afgeschoten in een bivouac, heeft hun zulk een schrik ingeboezemd, dat driehon derd hunner de vlucht hebben genomen, zonder dat men hen heeft kunnen tegenhouden. Wij herhalen het u, burgers-vertegenwoordi gers het eenige middel om er partij te trekkenis hen in te lijven bij de oude korpsen kava'lerie en infanterie. De nieuwe korpsen kunnen in de eerste tijden geen enkelen dienst verrichten." De bekende Eliede held der overwinnaars van de Bastille was in 1793 divisie-generaal geworden. Hij voerde bevel te Givet; aan het hoofd van jonge troepen geplaatst, leed hij den 15(len October eene neder laag, waarvan hij een gezwollen en naïef verslag aan den minister van oorlog zond. Hij vertrok met 3,500 man uit Philippeville, waarvan twee derden ongeoefend en geleverd door de nieuwe batal jons van de requisitie. Hoe weinig talrijk zijne geoefende manschap ook zijn mocht, rukte hij op, zeker van de overwinning, in de hoop, dat de vaderlandsliefde, het karakter van den republikeinschen soldaat en de begeerte de dwingelanden te verwinnen gelijk zouden staan met ervaring en den vijand noodlottig zouden zijn. "Na mijn troep te hebben toegesprokenzoo gaat hij voort- heb ik in alle gelederen de kreten gehoord: //Leve de Republiek! Leve de Bergpartij(ja ira! Deze vaderlandslievende en repu- blikeinsche stemmen zijn mij een voorteeken van den goeden uitslag der expeditie geweest. Het hart vol vertrouwen, hoogmoedig en fier de soldaten van de vrijheid aan te voeren tegen die van de despoten, gelast ik den opmarsch. Ik had mij doen flankeeren en voorafgaan door eenige kompagnieën jagers. De marsch van de éclaireurs verschrikte zoodanig eenige kompagnieën van de bataljons der requisitie, deze mannen, wien de oorlog onbekend is, waren zoo verslagen den vijand te ziendat zij op onze tirailleurs schoten en eenigen hunner kwetsten. //Tegen half twee in den morgen liet een vooruitgeschoven wacht zich overrompelen. Daar het vuur van den vijand levendig was en de nieuwe bataljons van de requisitie nooit de kogels langs hunne ooren hadden hooren fluiten, maakte de lafste vrees zich van hun hart meester, en in plaats van in bataille te blijven, gelijk verschei dene brave korpsengeraakten zij in verwarringzij schreeuwden //wij zijn verloren zij worden zelfs verschrikt door het goed on-

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 591