586 hebben, maai- konden de officieren, die hen aanvoerden, die zeiven aanmoediging noodig haddeneenigen goeden dunk van zich doen opvatten en hnnnen soldaten eene dapperheid en eene vastberaden heid mededeelendie zij wel verre waren zeiven te hebbendaar velen hunne epauletten in den zak staken om bij de vlucht niet als officieren te worden herkend? Wij hebben bijna twee honderd mannen verloren aan dooden en gevangenenen een honderdtal gekwet sten." En hij voegt er in een postscriptum in vollen ernst bij Men heeft mij verzekerddat de vijandin weerwil van onze vlucht zijn verlies schatte op elfhonderd man. Is dit onverwacht postscriptum niet in den hoogsten graad ko miek? Ik zoude dit getuigenis nog kunnen vermeerderen met dat van den generaal Scherer, van Dubois-Crance en anderen, maar het bovenstaande zij genoeg om de geestdrift te doen bekoelen voor de vaderlandsliefde, de burgerdeugd en de heldenfeiten van de Eran- sche volkswapening in 1792 en 1793 en om hen tot nadere bepein zing van hunne meening te brengendie onvoorwaardelijk alle staande legers willen afgeschaft zien. Den 8deQ Januari 1791 werd besloten tot onmiddellijke inlijving van de réqidsitionnaires bij de linie-troepeu. Sinds die dagteeke- ning is er van op zich zeiven staande bataljons vrijwilligers geen sprake meer. Den 26sten Juni behaalde Jourdan eene schitterende overwinning op de Oostenrijkers bij Fleurus en bewerkte daardoor hunne ont ruiming van België. Zoo was de oude eereschakel, die militaire overlevering weder hersteld. Korpsen, die onder den maarschalk van Luxemburg bij Eleurus hadden overwonnen, overwonnen bij Eleurus onder Jourdan en behaalden voor Eleurus, te Ligny, de laatste overwinning van het eerste Keizerrijk. Menig lezer zal verbaasd staandat hij eerst nu wordt ingewijd in de geheimen der geschiedenis van 17S2 en dat hem zoo laat de schillen van de oogen vallen. Ik herhaal, wat ik in den aanvang zeide, ik acht het pleit van staand leger en volkswapening door Kousset nog niet beslist, maar niemand zal ontkennen, dat hij ge tuigenissen van «kneuzend gewicht" in het debat heeft gebracht. En wat onze onbekendheid met de geschiedenis van de Eransche omwenteling betreft, wensch ik te eindigen met de waarschuwing van Sainte-Beuve. Deze koelzinnige criticus zegt omtrent Jomini's

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 593