590 De vele detacheeringen van artilleristen zullen ophouden en deze daardoor de handen ruimer krijgenbij eventueel oprukken zijn minder koelies te requireerenhet gevaar van wegloopen der dragers zal niet zoo groot zijn, enz. enz. Wij hebben onze gedachten slechts in groote trekken ter neer geschrevenin de veronderstelling dat de detailsbij eene aanne ming van het beginsel, gemakkelijk te regelen zullen zijn. 00. Een en ander over het officierscorps. De goede eigenschappen van den troep hangen voornamelijk af van het korps officieren, dat daarover bevel voert. Dit is eene waarheid, welke de ondervinding menigmaal heeft bevestigd. Schitterende overwinningen zijn meer malen behaald door middelmatigemaar goed aangevoerde soldaten doch bijna nooit is eene overwinning behaald waar de aanvoering veel slechter was dan die des vija'nds, ook al waren de soldaten uitstekend. In het leger, vooral bij de officieren, moeten dus soortgelijke eischen gesteld worden als bij andere betrekkingen in de maatschappij naarmate het peil der algemeene ontwikkeling hooger klimt, moet dit ook bij het leger klimmen. In het belang van het moreel overwicht over de minderen, en ten einde den soldaat de voor de krijgstucht zoo noodige achting te kunnen inboezemen, is een korps beschaafde, goed ontwikkelde officieren noodig. Het is waar, in oorlogstijd, wanneer de uitzonde ring dikwijls regel wordt, wordt soms persoonlijke dapperheid met de épaulet beloond, en we zouden dit niet gaarne zien vervallen, want deze onderscheiding kan een uitstekende prikkel tot schoone daden zijn. Maar in vredestijd mag eene benoeming niet anders geschieden dan teil gevolge van strenge examens. Had men dit maar vroeger bij het Oostenrijksche leger ingezienWellicht zou dan de geschiedenis van 1866 ander luiden. De kundigheden, voor het examen vereischt, zijn niet allen da delijk noodig voor den officier in zijn verderen loopbaan. Maar zij scherpen en ontwikkelen zijn natuurlijken aanleg; hij' wordt er aan gewendom zijn verstand te gebuikenom te denkenzijn geest wordt geoefend. De examens hebben vooral het voordeel, dat zij de armen van geest, die niet kunnen, en de luien, die niet willen leeren, uit het officierskorps verwijderd houden. Misschien is het koelieaantal op deze wijze aanmerkelijk te verminderen.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 597