593 verhouding stond tot zijnen staatkundigen toestand; men ontkende de voordeelen der Pruisische organisatie, welke op de algemeene dienstplichtigheid, op het stelsel van talrijke, goed geoefende reser- ven en op de territoriale indeeling van bet land in overeenstemming met de eischen van het leger berusten. Vóór den veldtocht van 1870 wilde het artillerie-comité niet toegeven, dat het Pruisische artilleriemateriëel beter was dan het onzeen beweerde het genie comité, dat onze vestingen niet te talrijk waren, dat zij bestand waren tegen de hedendaagsche artillerie; het wilde niet inzien, dat de helft onzer versterkte plaatsen geslecht en de andere helft ver bouwd moest worden overeenkomstig het stelseldat van Antwerpen een der beste vestingen der wereld gemaakt heeft. Het moest vooraf de treurige uitspraak hooren van een generaal der genie (Cos- sinières) een uitspraak voor een krijgsraadwaarvan wij getuige geweest zijn dat Metz geen 14< dagen lang eene belegering kon doorstaan, wanneer het leger van Bazaine het niet te hulp kwam.. Vóór den laatsten veldtocht bestreed de militaire administratie hard' nekkig de meening van hen, die van oordeel waren dat het land in verschillende kommandementen verdeeld behoorde te worden waarvan elk door een legerkorps bezet en van al het voor een veld tocht daarbij benoodigd materieel voorzien moest zijn. Het is alzoo van het hoogste belang, thans door een nauwgezet onderzoek de gebreken onzer legerorganisatie te leeren kennen, ten einde ze te kunnen wegnemen. De beste wijze, om te leeren wat ons ontbreekt, ishet Pruisische stelsel dat, met voortdurende verbeteringreeds meer dan zestig jaren bestaat, met opmerkzaamheid te bestudeeren. De arme onderwerpt zich daar aan de wet, omdat hij bemerkt, dat de rijke aan dezelfde bepalingen onderworpen is. De samenstelling van het leger wordt daardoor verbeterdzijne moreele wraarde wint er bijals alle klassen der maatschappij in zijne gelederen vertegenwoordigd worden. De opvolgende geslachten worden doordrongen van vaderlandsliefde, tucht en eergevoel; het grootste deel der bevolking wordt alzoo op recht mannelijke wijze opgevoed, en dit blijft niet zonder invloed op de toe komst des lands. Het leger in Pruisen is men heeft het reeds meer malen gezegd 'eene leerschoolwaar elk op zijn beurt leert militair te zijn en het ware besef van plichtgevoel ontvangt. De jongeling, die onder het vaandel plaats neemtleert niet alleen exerceeren maar men leert hem ook trouw aan den Koning, en opoffering in den dienst des vaderlands. De wil des Konings is de hoogste wet.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 600