595 Nergens vond ik echter aangetoond de goede werking van dat zelfstandigheidsbeginsel. In Pruisen staat de kompagnieskommandant nagenoeg geheel op zich zeivenhij regelt alle dienstenmet uitzon dering alleen van die dagen, waarop het bataillon in zijn geheel ge oefend wordt. Het gevolg hiervan is, dat de Pruisische kapiteins een voorbeeldigen ijver bezitten, om hunne kompagniën tot een hoogen graad van geoefendheid op te voeren. De zelfstandigheid wekt hunne eerzucht op en zij weten bovendien dat, wanneer bij eene inspectie de bedrevenheid der kompagnie in het schijfschieten, in den velddienst, in de theorie, in de exercitiën enz. onvoldoende blijkt te zijnzulks geheel aan hen wordt gpweten en dientenge volge hunne carrière voor altijd gebroken is. Dit stelsel werkt allergunstigst op de vorming der officieren evenals de hoogere leiding, die bepaald uitstekend is en steeds voor oogen houdtdat de dienst in tijd van vrede niets anders mag zijn dan voorbereiding tot den oorlog. Aan beide te zamen is de hooge graad van oefening te danken, welke het Pruisische leger bezit; daardoor is het mogelijk geweest, dat von Moltke nooit behoeft te gelasten, hoe zijne bevelen moeten worden uitgevoerd. Toch faalde hij nooit in zijne beschikkingen, want hij kon met recht op zijne ondergeschikten vertrouwen. Welke zelfstandigheid heeft nu de kompagnieskommandant in ons leger? Het stelsel //dienst volgens tableau" is juist het tegenover gestelde van het Pruisische Hopen we, dat de Alg. Order No. 29 van 1871, die den batail- lonskommandantwat dienstregeling aangaat, eene grootere zelfstan digheid geeftde eerste stap zal wezen op den weg van vooruitgang en radicale verbetering, die ons leger, dat, evenals het Nederlandsche, volgens den heer van Houten, lid der tweede kanier, //naar Pransch model geschoeid is", zoo zeer behoeft. v. M. Werktopdat gij niet in verzoeking komt. Bij alle disputen over verminderende discipline bij ons leger vergeet men de hoofdoorzaak: LUIHEID. Elk leger wordt gedemoraliseerd in tijd van vrede als er geen groote gebeurtenissen voor de deur staan of op anderen weg bezig heid wordt gezocht. Zoo is het hier. Bij sommige officieren bestaat eene laakbare on- V

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 602