597 Be wijze van verdediging van Java tegen een Europeescken vijand. De woordendoor den generaal Knoop 22 jaren geleden hieromtrent geuit, kwamen ons dezer dagen weer onder de oogen. We achten ze zoo volkomen juistdat we hebben vermeender op nieuw de aandacht onzer lezers op te moeten vestigen. //Maar wat wij willen zeggen, is, dat Java zelf, onze voornaamste bezittingzeer goed tegen de sterkste Engelsche legermacht kan worden verdedigd. Door middel van de voorgestelde vermeerdering zal het geene moeite kosten om in oorlogstijd de geregelde legermacht op Java een sterkte van ongeveer 25 a 30,000 man te gevenen wanneer men hierbij voegt de hulptroepen, en, evenals bij den oorlog van 1825 tot 1830, de volkswapening aanwendt, dan heeft men alle middelen,om Java aan het beste en sterkste leger te betwisten. Men moet met dat leger niet dadelijk een1 grooten beslissenden slag leverendie zou in ons nadeel kunnen zijn en daardoor het verlies van Java kunnen ver oorzaken maar men moet den oorlog rekkendien in kleine gevechten doen overgaanvoet voor voet elk gunstig terreingedeelte aan den vijand betwistenovervallingen doenden vijand gedurig ver ontrusten en vermoeienhem omgeven met eeue ongeregelde gewa pende menigte, die hem elke uitbreiding belet, hem eiken toevoer afsnijdtzoo doende hem uitputten en eerst dan de aanvallen met meer kracht en nadruk doenwanneer ziektenvermoeienissen en ontberingen des vijands gelederen gedund hebben, en die kracht en nadruk verdubbelennaarmate de toestand des vijands slechter en wanhopiger wordt. Wij hebben de vaste overtuiging, dat men, op die wijze en met die middelen oorlogende, het sterkste leger, dat Engeland op Java kan aan wal zetten, niet alleen zal afslaan, maar zelfs, wanneer het te ver doordringt, geheel ten verderve kan brengen. Ziedaar de middelen, die wij hebben, om onze kostbaarste bezit ting zelfs tegen onzen macbtigsteu vijand te verdedigen. Maken wij van die middelen geen gebruikzal dit dan niet ter eeuwige oueere zijn van ons volk Zullen wij daardoor dan niet de welverdiende verachting en den vloek der latere geslachten op ons laden?" Bijdrage tot de kennis der Indische krijgszaken.) Be legers van Europa. Volgens de onlangs te Weenen openbaar gemaakte staten, aanwijzende de sterkte (op papier) der Europeesche legers, hebben de verschillende staten over de volgende troepenmach ten te beschikken.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 604