599 niet gelezen hadden. Dat met de Nederlandsche getrokken 4tï'ers drie kartetschoteu in 56 seconden worden gedaan, bewijst, o. i., dat het voorlaadgeschut, dat te gelijkertijd geladen en gericht wordt onder gelijke omstandigheden sneller vuren kan dan het achterlaad- kanon. Tot ons leedwezen hebben wij de laatste ofïiciëele gegevens niet bij de hand omtrent het aantal granaatschotendat gemiddeld in den tijd. van drie minuten met den ISederlandschen getrokken 4ffier kan gedaan worden; doch wij hebben de ondervinding, dat het juist tempeeren van buizen veel tijd en oefening vereischt en de snelheid van het vuur meest daarvan afhankelijk isde tempeerboor moet ook steeds in bekwame handen zijndit werktuig breekt zeer licht. Nog hebben wij bezwaren tegen het aantal van 12 soorten zundertjes, dat in den voorwagen moet worden medegevoerddit zal in de hitte van het gevecht aanleiding tot verwarring geven, en een nutteloos geheugenwerk vorderen van het personeel. In Indië, waar de oefening ten gevolge van bijkomende omstandie-- 38 heden veel te wenschen overlaat, zouden wij vereenvoudiging I_ bij het tempeeren der buizen doelmatig achten. Slechts.««er j— soorten van zundertjes, meenen wijzouden voldoende zijn bij "L. het schieten, te weten: voor elk der afstanden 4000,3000 2000 en 1000 passen één zundertje; wij zouden om deze zundertjeseen étiquette plakken, waarop kringen gedrukt g waren voor de tusschenliggende afstanden van 100 tot 100 g passen, met cijfers, welke de evene 100-tallen dier afstanden aanduiden, zooals nevenstaande schets aanwijst. Met een doelmatig snijdend werktuig b. v. een scherp, van goed staal vervaardigd mes, het eene einde met een scharnier op een plankje bevestigd en aan het andere een handvat; dan wel met een bij zonder daartoe vervaardigde schaar, kan het gedeelte worden weg genomen tot op den afstand waarop gevuurd moet worden, welke bewerking in enkele seconden geschiedt. Behalve de spoedige wijze van tempeeren, wordt, bij de op deze wijze gemerkte zundertjes, noch geheugenwerk gevorderd, noch vergissing mogelijk. Wij vermeenen het nemen eener proef onder de aandacht te mogen brengen; de kommissie te Tjikarang zoude nog de saslengte in Wij deden dit met eene gewone schaar.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 606