verband met de vluchttijdeu moeten bepalen, zoo de zundertjes, vol gens vorenstaand denkbeeld gewijzigd, voldoen. Deze aangelegenheid staat met de snelheid van het vuur in verband» wij hopen voor de toekomst ook met onze voorladers sneller met granaten dan de Pruisische artillerie te kunnen vurendoch brengen het //practica est multiplex" bij de Nederlandsch-Indische artillerie alvorens in herinnering. BataviaOctober 1871. X. IJzeren forten. Ook in Engeland schijnt men zich de moeite te geven om nieuwe verdelgingsmiddeleu uit te denken. De heer Thomas Welton te Londen heeft een ontwerp voor een ijzeren fort en een nieuw stelsel van versterking uitgevonden en daarvan eene beschrijving gegeven. De versterkte plaats bestaat uit een stelsel van gangen onder den beganen grond, die met elkander in verbinding zijn gesteld, en waarin een spoorweg voor het vervoer van zware lasten is gelegd. Op deze gangen is het fort gebouwd, bestaande uit ijzeren segmen ten, zoodanig geplaatst dat de voegen of sluitnaden allen gedekt zijn; worden deze verschillende segmentvormige stukken met bouten of klinknagels aan elkander verbondendan bekomt men een samen stel van meerdere sterkte dan eene enkele ijzeren plaat van dezelf de dikte. Voor de bedekking van het fort wordt een ijzeren dom voorgesteldeveneens uit segmenten samengesteldin de draaien de bedekking moeten geschikte openingen voor het vuren met mi trailleuses en kanonnen worden aangebracht. Veder moeten er ma gazijnen onder water, hydraulische persen, enz. gemaakt worden. Oppervlakkig beschouwd zal men bij de toepassing van deze uit vinding op vele moeielijkhedeu stuiten. 600

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 607