53 De verdeeling van dit leger doet ons zien, dat Daendels begreep, dat de verdediging van Java, de voornaamste der ons nog overblij vende koloniën, van liet meeste belang was, en dat hij, de onmo gelijkheid inziende om alles te verdedigen, de meeste buitenbezittingen aan haar lot overliet. Niettegenstaande hij voor de buitenbezittingen alzoo slechts eeue zeer kleine macht afzonderdehield hij toch nog maar weinig voor Java overen hij moest dus trachten al zijne troepen zooveel mo gelijk bij elkander op te stellen in eene versterkte positie, overtuigd dat de vijand, wilde hij zonder zich aan lange marschen met de daaraan verbonden moeielijkheden en gevaren blootstellen spoedig eene beslissing verkrijgen, wederkeerig genoodzaakt zou zijn te lan den in de nabijheid van de plaats, waar de verdediger positie geno men had en hij hem slag leveren kon. Ongelukkig was Daendels zeer beperkt in zijne keuze, daar zijn eenig betaalmiddel, papieren geld, in de binnenlanden van Java niet gangbaar wasen alleen op Batavia eenige waarde behouden had. Hij was daardoor en ten einde in het onderhoud zijner troepen te voorzien, genoodzaakt eene stelling in de nabijheid van Batavia te kiezen en zulks waarschijnlijk te meer, omdat, hoewel nagenoeg geueel Java toen reeds ons oppergezag erkende, dat gezag toch niet als over het geheele eiland gevestigd kon worden beschouwden omdat door gebrekkige communicatie, en door tegenwerking van in- landsche hoofden, nergens elders die ressources voor het voeren van den oorlog te vinden waren, welke Batavia toen alleen opleverde. "VS at echter het plan van de verdediging van Daendels geweest is, is niet met zekerheid te bepalen, daar hij niet zeer mededeelzaam was, en wellicht geen enkel officier van het leger nauwkeurig zijne bedoelingen heett gekend. Wij zullen dus dit plan uit zijne bevelen moeteu opmaken, en ontwaren dan, dat het niet dadelijk geheel gevestigd was, doch langzamerhand tot ontwikkeling kwam. Het aanvankelijk denkbeeld was, eene versterkte stelling in de nabijheid van Batavia, welke dienen moest om een terugtocht van eerstgenoemde plaats naar Buitenzorg te dekken. Hij koos daartoe een terrein, gelegen rondom het fort te Meester-Cornelis, welke sterkte ongeveer een halve eeuw vroeger aangelegd was, om de be volking in de ommelanden van Batavia in bedwang te houden, en verder diende tot reconvalescenten-gesticht van zieke krijgslieden. Dit terrein, op de bijgevoegde schets voorgesteld, was gelegen tusschen de groote rivier Tjiliwong en een gegraven kanaal, de

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 60